banner238

BAKANLIK SORUNLAR İÇİN ÖNLEM ALACAK MI?

TBMM’de 2024 yılı bütçe görüşmeleri devam ediyor. Görüşmeler esnasında söz alan milletvekilleri seçim bölgelerindeki sorunları da gündeme taşıyor. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın da Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerindeki konuşmasında Trabzon’da turizmde yaşanan sorunları gündeme getirdi. Aydın, sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

“FAHİŞ FİYAT TURİZME ZARAR VERDİ”

‘’Bacasız Sanayi’’ benzetmesi yapılan turizmin, gerçekten ülkemiz için büyük bir döviz kaynağı olduğunu ifade eden Yavuz Aydın,  “Özellikle yurt dışından ülkemize gelen turistler, zor günler geçiren ülke ekonomisinin bir nebzede olsa ferahlamasına büyük katkı sunmaktadır.

Seçim bölgem Trabzon’da turizm adeta sahipsiz kalmıştır ve güzel beklentilerle dolu bir sezon heba edilmiştir. Gelen turist sayısında artış olmasına rağmen ticari işletmelerimiz gereken verimi elde edememiştir. Bu durumun en büyük sebebi, kayıt dışı işletmelerin varlığı ve bu kayıt dışı işletmelerin fahiş fiyat uygulamalarıdır. Kayıt dışı işletmelerin kanuna aykırı bir şekilde yaptıkları ticari kazançlar hiçbirimizin kabul edeceği bir durum değildir.  Fakat Trabzon’un merkez İlçesi olan Ortahisar’da, Ortahisar Belediyesine ait olan Trabzon Akvaryum’da bile yerli turiste ayrı, yabancı turiste ayrı bir giriş tarifesi bulunmaktadır.

Esnafa farklı fiyat uyguluyor diye ceza kesen belediyenin ve zabıta ekiplerinin kendi bünyesine ait olan akvaryumda farklı fiyat uygulaması akıl alır bir durum değildir.

Trabzon’da turizmden gelecek dönemlerde de bahsetmek istiyorsak bu yanlıştan acilen dönülmesi gerekmektedir. Bu durum yabancı turistin kendi ülkesine gittiğinde, ülkemiz hakkında olumsuz yorumlar yapmasıyla sonuçlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“UZUNGÖL’ÜN İMAR SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Uzungöl’de yaşanan imar sorununa değinen Yavuz Aydın, “Turizm sektöründe kayıt dışı işletme sayısı her geçen gün artmaktadır. Başta Suriyeliler olmak üzere, ana dili Arapça olan yabancı vatandaşlar yaz sezonunda, tabiri caizse cirit atmaktadırlar, sektörde kayıt dışı olarak faaliyet göstermektedir. Vergi kayıtları, esnaf odası kayıtları ya da ticaret sicil kayıtları olmadan faaliyet göstermektedirler. Bu durum hem ülke turizmini büyük zarar uğratmakta hem de kendi esnafımızın turizmden elde edeceği kazancı baltalamaktadır. Dünyaca ünlü tabiat harikası Uzungöl’de birçok işletmenin çalışma ruhsatı bulunmamasına rağmen belediye bu işletmelerin suyunu, elektriğini bağlamıştır ve hatta çöp vergisini dahi almıştır.  Kayıt dışı olan işletmeden vergi almak ne demektir, bunun cevabını sizlerden duymak istiyorum. Uzungöl’ün imar sorunu bir an önce çözülmeli ve orada hakkıyla bu işi yapan esnafımızın önü açılmalıdır. Uzungöl siyaset üstü değerlendirilmeli ve seçimden seçime siyasilerin ağzına sakız olmamalıdır.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber