CHP İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Özgür Karabat EKONOMİ ÇÖKÜYOR, İKTİDAR İZLİYOR

Toplamda %110'a ulaşan zamların enerji politikasındaki başarısızlık ve ekonominin hızla çöküşünün göstergesi olduğunu belirten Karabat, daha büyük zamların yolda olduğunu söyledi.
Karabat'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

EKONOMİ ÇÖKÜYOR, İKTİDAR İZLİYOR
1) Türkiye büyük bir ekonomik buhranın içine girmiştir. Doğalgaza;
-1 Ocak’ta yüzde 25
-1 Nisan’da % 35
-1 Haziran’da % 30 
-1 Eylül’de % 20 zam geldi.
Toplam zam oranı %110’a ulaştı.

2) Sanayide kullanılan elektriğe % 50, konutlarda kullanılan elektriğe % 20 zam geldi. 
AKP, Rusya-Ukrayna savaşını bahane ediyor ama enerji politikalarının başarısızlığı ortada.

3) Enerji piyasasının yüzde 70’inden fazlası dövize bağlandı. Hidroelektrik santrallerini bile döviz kredileri ile yaptılar. Piyasayı serbestleştirdikçe elektrik kesintisiz ve ucuz olacak dediler. Bunun yalan olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

4) Elektrik üretim, dağıtım ve perakendede yapılan özelleştirmelerle belirli sermaye sahiplerine milyarlarca liralık kaynak aktarıldı. Şirketlere kanunla kâr garantileri verildi. Döviz kredilerine kefil olundu. Sonuçta bu zamlar kaçınılmaz noktaya geldi.

5) Merkez Bankası’nın rezervleri boş. Sübvanse edecek kaynak kalmadı. Kara paralar Türkiye’ye giriyor ancak bunlarla başka alanlarda vurgunlar yapılıyor. Faturasını da halka ödetiyorlar.

6) Maalesef daha büyük zamlar gelecek. Sanayiciler artık maliyetleri karşılayamadıkları için şalter indirmek ve işçi çıkarmak zorunda kalacak. AKP Türkiye’yi derin bir yoksulluğa sürüklüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber