banner128

CHP Kurultayında 2. Gün! 3 İsmin PM Üyeliği Kesinleşti, Yarışı Kaybeden İnce'den Sert Mesajlar Geldi

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı az önce başladı. Kurultayın 2. gününde Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi yapılacak. Dünkü genel başkanlık seçimini Kılıçdaroğlu 790 oyla kazanmıştı. Kurultay'da seçilemeyen Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Sokakta varız, örgüt tabanında varız, gönüllerde varız. Onun için bu haklı mücadelemize devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

3 İSMİN PM'YE GİRMESİ KESİNLEŞTİ

Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu adayları da belli oldu. Sanatçı Onur Akın da listede yer alıyor. Listede 3 kadın aday yer alıyor. Bu üç adayın cinsiyet kotası nedeniyle Parti Meclisi'ne girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu isimler, Lale Karabıyık, Ayşe Eser Danışoğlu ve Sibel Özdemir. 3 isim bu dönemde de Parti Meclisi üyesiydi. Onur Akın, Murat Emir, Ömer Fethi Gürer, Burhan Şenatalar, Yüksel Taşkın, Fethi Açıkel, Yunus Emre

İTİRAZ VE ÇEKİLMELER İÇİN 1 SAATLİK SÜRE

CHP'nin Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen 36. Olağan Kurultayı'nın ikinci gün çalışmaları başladı.

PM ve YDK üyelikleri için başvuranların isimleri tek tek okundu ve salondaki dev ekrandan adlar yansıtıldı. Daha sonra başvurulara ilişkin itiraz ve çekilmeler için bir saatlik süre tanındı.

PANKART VE AFİŞLER ASILDI, BROŞÜRLER DAĞITILDI

Bu arada, partililer Ankara Spor Salonu'na PM adaylarını desteklemek için erken saatlerde geldi. Adayların afiş ve pankartları salonun çeşitli yerlerine asıldı, broşürler dağıtıldı.

Üzerinde adayların isim ve fotoğrafları olan tişörtler giyen, ellerinde pankartlar taşıyan partililer, destek için delegelerin arasında dolaştı.

BAZI ADAYLAR SALONDA STANT KURDU

Bazı adaylar ise salonda stant kurarken, üzerlerinde isimlerinin yazılı olduğu şeker, kalem, ıslak mendil, not defteri ve çakmak dağıttı. Yöresel kıyafet giyen bazı gençler de PM adaylarının pankartını taşıyarak destek istedi.

Salonun dışında da çok sayıda adayın pankart ve afişleri yer aldı, broşürler dağıtıldı.
OY KABİNLERDEKİ YAZILAR TİNER İLE SİLİNDİ

PM üyesi adayların isimlerinin oy kabinlerine yazılması ve afişlerinin asılması sonucu divandan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada oy kabinlerine afişlerin asılmasının ve isimlerin yazılmasının doğru olmadığı belirtildi. Yapılan bu açıklama sonrası görevliler kabinleri dolaşarak afişleri söktü, yazıları silmeye çalıştı. Ancak yazılar silinemeyince dışarıdan tiner getirildi. Divan, tinerden etkilenmemesi için salonda bulunan partilileri uyararak, oy kabinlerinden uzaklaşmasını istedi. Daha sonra yazılar tiner ile silindi. Seçimin ise oy kabinindeki yazıların tamamen silinmesinin ardından başlayacağı bildirildi. Ayrıca her kabinin başında özel güvenlik görevlisi görevlendirildi.

MUHARREM İNCE'DEN SERT MESAJLAR

İnce, sosyal medya hesabı Twitter'dan genel başkanlık seçimi ve mükerrer oy tartışmalarına ilişkin paylaşımda bulundu.

İnce, şunları kaydetti:

"Sözde mükerrer 49 imzayı lütuf göstererek bana bağışlayanlar imzasını aldığı 291 delegenin oyunu alamadı. Kendi partinizin delegesinden imza alıp oy alamıyorsanız milleten nasıl oy alacaksınız. 127 yeterli imzayı bulamadı, aday olması için 49 imza bağışlıyorum dediğiniz kişi 447 oy aldı. Partide kurduğunuz bu korku düzeniyle mi Türkiye'ye özgürlük getireceksiniz. Sokakta varız, örgüt tabanında varız, gönüllerde varız. Onun için bu haklı mücadelemize devam edeceğiz."
CHP'DE KURULTAY SONRASI EN YETKİLİ ORGAN PM

PM ve CHP'nin kurultaydan sonraki en yetkili organı. CHP'de, kurultay sonrası en yetkili organ PM'ye girmek, partililer için büyük önem taşıyor.

PM SEÇİMİ NASIL YAPILIYOR?

Genellikle "çarşaf liste"nin tercih edildiği kurultaylarda, 52 PM üyesi doğrudan delege tarafından seçiliyor. Genel Başkan tarafından Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) üyeliği için gösterilen 8 isim de doğrudan PM'ye giriyor.

Dün, genel başkanlık seçimi yapıldı. Seçimi, Kemal Kılıçdaroğlu 790 oyla kazandı. Diğer aday Muharrem İnce ise 447 oy aldı.

GENEL BAŞKANLIK SEÇİMİNDE 'İMZA' TARTIŞMASI

Dünkü seçime 'imza' tartışması damga vurmuştu. İnce'ye imza veren 2 delegenin imzasını geri çektiği, 49 delegenin ise mükerrer imza verdiği iddia edilmişti. Muharrem İnce ise iddiaları yalanlamış ancak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, iddianın doğru olduğunu, Kılıçdaroğlu'nun kendisine de verilen 49 mükerrer imzanın Muharrem İnce'ye aktarılmasını talep ettiğini söylemişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1