İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nı ziyaret etti

İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkanı Erdal Uzun ve yöneticiler ile birlikte Trabzon Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nı ziyaret eden Örs Başkan Cüneyt Hayal ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Örs burada yaptığı açıklamada “Serbest muhasebeci ve mali müşavirlik mesleğinin ülkemizde yaratacağı katma değerin büyüklüğü göz önüne alındığında bu mesleğin kalite standartlarının belirlenmesinde sadece kamu ihtiyaçları değil, ülkenin ekonomik faaliyetlerinde yer alan tüm paydaşların ihtiyaçları da göz önüne alınmalıdır.” dedi.

Örs, mali müşavirlerin birçok sorunu olduğunu belirterek “En büyük sorunlardan biri, angaryalar. Baktığımızda teknolojik gelişmelere paralel olarak azalması beklenen iş yükünün daha da artarak devam ettiğini görüyoruz. Gelir idaresinin teknolojik alt yapısının yetersiz olması nedeniyle karşılaşılan sorunlar var. Bu teknolojik  alt yapının günümüz koşullarına uygun olmadığı ve bu nedenle zaman zaman tıkandığına ilişkin şikayetler var. Kamu kurumlarının taleplerine de dikkat çekmek isterim.  Kamu kurumları mükelleflerden almak istedikleri her türlü bilgiyi mali müşavirlerde istemekte, onları kendi işlerinde kullanmakta, kamu çalışanlarının iş yükünü azaltan özel sektör temsilcisi gibi görmektedir. Ayrıca kanun ve mevzuatta sürekli değişim yaşanmakta ve bu da takip güçlüğüne sebep olmaktadır. Özellikle vergi mevzuat değişikliklerinde meslek temsilcilerinden görüş alınmaması uygulamada karşılaşılan sorunların başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Ayrıca, birçok meslek mensubunun incelemeye gelen denetçiler tarafından potansiyel suçlu muamelesi yapılmasından şikayetçi olduğunu da biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kamu idaresinin düzenlemeler öncesi meslek odası ve temsilcilerinin görüşünü alması gerektiğine vurgu yapan Örs sözlerini şöyle sürdürdü “Kamu idaresi; mevzuat değişikleri, yapılandırma, erteleme gibi işlemler den önce meslek odalarının görüşlerini almalıdır. Onların talep ve önerilerini dinlemeli ve değerlendirmelidir. Böylece uygulamada karşılaşılacak sorunların en aza düşürülmesi sağlanmış olur. Sık sık yaşadığımız ertelemeler ile ilgili olarak da şunu söylemek isterim: “erteleme kararları son güne bırakılmamalıdır”.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs açıklamasında serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin, çalışma şartları ve özlük hakları ile ilgili de iyileştirme yapılması gerektiğine dikkat çekerek “Serbest muhasebeci ve mali müşavirlerimizin uygulanabilir bir mali tatili olmadığını biliyoruz. Bu zor ve meşakkatli meslek grubunda yer alan arkadaşlarımızın çalışma şartları ve özlük haklarının bir an önce iyileştirilerek, mesleğin saygınlığını arttıracak düzenlem elerin yapılması elzem olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber