Pandemi Döneminde Çocukların Yaşadıkları Sorunlar Araştırılacak

İstanbul Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (RUPAM), 2020 Sonbahar döneminde Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’na sunularak kabul edilen “Covid – 19’la Mücadele ve Salgın Sonrasında Çocuk ve Gençlerin Psiko Sosyal Direnim ve Sosyal Uyum Süreçlerinin Desteklenmesi (SD4/COV/0384)” projesi ile pandemi döneminde evlere kapanan çocukların yaşadıkları deneyimleri araştıracak. Proje, Esenyurt Belediyesi işbirliği ile gerçekleşecek. Proje kapsamında Esenyurt Belediyesi, Esenyurt Kent Konseyi, Kentsel Gelişim ve Sosyal Araştırmalar Derneği uzmanları, Esenyurt’lu çocuklarda tarama araştırması yapacak. Proje çalışmaları sonunda hazırlanacak olan 10 kısa film ise kamuoyuna sunulacak.

Proje ekibinde ise İstanbul Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (RUPAM), Esenyurt Kent Konseyi, Kentsel Gelişim ve Sosyal Araştırmalar Derneği’nden 17 uzman bulunuyor.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer DODURKA proje ile ilgili şunları söyledi: ‘’Üniversitemiz pandemi döneminde, başta RUPAM olmak üzere araştırma merkezlerimizle, bilimsel araştırmalara daha fazla ağırlık verdi. Tüm dünyada olduğu gibi bizde üniversite olarak Covid 19 pandemisinin etkilerini izlemeye çalışıyoruz. Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’na sunularak kabul edilen projemiz bu çalışmalarımızdan sadece biri. Esenyurt Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirdiğimizi projede çocuklar, pandemi döneminde yaşadıklarını anlatacak, uzmanlarımız ise çocukların yaşadıklarını yorumlayacak. Bu projenin, çocuklara yönelik olması, Esenyurt gibi ülkemizin en fazla nüfusa sahip ilçesinde, Kent Konseyi ve Kentsel Gelişim Sosyal Araştırmalar Derneği işbirliği ile gerçekleşmesi, araştırmanın sonuçları açısından oldukça önemli. Bu araştırmalar pandemiden dolayı yaşanan sosyal resesyonu daha iyi anlamamızı sağlayacak’’ ifadelerini kullandı.

Esenyurt Kent Konseyi başkanı Tuncer DAĞ, RUPAM Müdürü Dr. Süleyman ÖZMEN ve Kentsel Gelişim Sosyal Araştırmalar Derneği Başkanı Dr. Zeynep Banu DALAMAN ise projenin pandemi tedbirleri ve kısıtlamalarından en fazla etkilenen kesim olan çocuklarımızın yaşadıklarını, deneyimlerini artırması ve konunun toplum yararına bilim açısından değer ifade etmesi bakımından önemli olduğunu belirttiler.

Proje kapsamında hazırlanacak kısa filmler ve araştırma projesi raporu Mart ayında kamuoyu ile paylaşılacak.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Hakkında:

İstanbul Rumeli Üniversitesi, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Çağdaş ve evrensel düşünce yapısına sahip olan, vatan sevgisi ve milli değerlerin kıymetini iyi bilen Rumeli Felsefesi doğrultusunda yetiştirdiği ve toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkeye kazandırmak; bilgili, çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı, araştırmacı gençler yetiştirmeyi hedefleyen bir yüksek eğitim kurumu olmak amacını taşımaktadır. İstanbul Rumeli Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında Silivri, Haliç ve Bostancı Yerleşkelerinde 5 Fakültede 18 Bölüm, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı 16 Program, Meslek Yüksekokuluna bağlı 10 Program, Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne bağlı 10 bölümde eğitim vermektedir. 2021- 2022 eğitim öğretim yılında Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nin açılması planlanmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber