MUAY THAİ=STRATEJİ!

Trabzon’da son dönemlerde, yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı muay thaiye olan ilgi sürekli artıyor. Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, “Burası bir spor kenti, 50’nin üzerinde branşta çocuklarımız ve gençlerimiz spor yapıyor. Artık aileler çocuklarını, sadece futbol, basketbol, atletizm, karate değil, hokey, bocce, trampolin ve kano gibi onlarca branşa da yönlendiriyor. Muay thai de katılımın sürekli arttığı branşlardan biri. Çocuklarımız hem bedensel gelişimini sağlıyor, özgüven kazanıyor, hem de yarışma heyecanı yaşıyor” diye konuştu.

İDEAL BİR SPOR

Yomra Spor Kompleksinde devam eden çalışmalara 9-14 yaş grubundan 250 kişinin katıldığını ve sayının düzenli olarak arttığını ifade eden Yomra Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Cengiz Aydoğdu, “Muay thai, sadece bedensel değil, ruhsal gelişim anlamında da ideal bir spor. Çocuklarımızın sağlıklı ve özgüvenli olarak yetişmesinde sporun büyük önemi var Muay Thai sayesinde tam konsantrasyon sağlamayı öğrenip, mücadele azmini en yüksek seviyeye çıkartabilirsiniz. Bu sayede günlük hayatta yaşanılan panik anlarındaki stresi çok daha kolay yönetebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

YÜKSEK ÖZGÜVEN

Çocuklara sadece bu branşı tanıtma ve uygulatmayı değil, güzel ahlak, rakibe saygı ve centilmenlik gibi olguları da aşılamaya çalıştıklarını ifade eden Antrenörü Murat Sağır ise şunları söyledi: “Bu branşı sadece spor olarak değil, terapi ve hayat biçimi olarak değerlendirmeliyiz. Muay thai, fiziksel anlamda üst düzey performans, teknik ve yüksek özgüven nedeniyle günlük yaşama olumlu katkı sağlaması yönleriyle tercih ediliyor. Dövüş anında soğukkanlılığı ön plana çıkaran, zamanı ve enerjiyi dengelemenin, saldırı anını belirlerken anlık stratejilerin devreye sokulduğu bir branştır.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber