Büyükşehir Belediyesi hayat kurtarıyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, yoğun kar yağışı alan yaylalarda gerçekleştirdiği operasyonlarla mahsur kalan yaylacıların, hayvanları ile birlikte mahallelerine geri dönmelerini sağlıyor. Trabzon’un yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle birçok yaylada kurtarma operasyonu gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, son olarak Sürmene ilçesi Kal Yaylası ve Köprübaşı ilçesi İsmailağa Yaylası’na ulaşarak mahsur kalan iki vatandaş ve 2 bin 310 hayvanı kurtardı.
Yaylalarda vatandaşların kar nedeniyle mahsur kaldığının haber alınması üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi ekipleri, Sürmene ilçesinin Oylum Mahallesi’nden itibaren 15 km yol açma çalışması gerçekleştirerek Kal Yaylası’na ulaştı. Burada mahsur kalan Rafet Aksayan’ın 2 bin küçükbaş ve 10 büyükbaş hayvanı ile sağlıklı şekilde Oylum Mahallesi’nde dönmesi sağlandı.
Aynı şekilde Köprübaşı’nın İsmailağa Yaylası’nda da Büyükşehir Belediyesi tarafından kurtarma operasyonu icra edildi. Beşköy Mahallesi’nden itibaren 35 km uzunluğundaki karla kaplı yol ulaşıma açılarak İsmailağa Yaylası’na varılırken yaylada mahsur kalan İhsan Akbulut’un 300 küçükbaş hayvanı ile Akpınar Mahallesi’ne sağlıklı şekilde geri dönmesi sağlandı.
YAYLALARI TERKEDİN 
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzonlulardan yayla ve mezralara çıkmamalarını istedi. Gümrükçüoğlu, “Hemşehrilerimden kış boyunca yayla ve mezralara çıkmamalarını, buralarda olanlar varsa hemen geri dönmelerini, mahsur kalma hadiselerinin ivedilikle ilgili kurumlarımıza bildirilmesini özellikle istirham ediyorum. Kış boyunca yoğun kar yağışının yaşanacağı yayla ve mezarların terk edilmesi hayati meseledir” diye konuştu.
Öte yandan Trabzon’un yüksek kesimlerinde kar mücadelesi çalışmalarına devam eden Trabzon Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinde de kışa hazırlık çalışmalarını 24 saat esasına dayalı olarak sürdürüyor. Şehir merkezindeki yağmursuyu hataları ve ızgaralar geceleri de çalışarak temizleniyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber