GERİ DÖNÜŞÜM İŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR

Sokakta atık toplayan geri dönüşüm işçilerinin yalnız olmadığını belirten Ankara Sınırlı Sorumlu Geri Dönüştürülebilir Atık Toplayıcıları Sosyal İşletme Kooperatifi Genel Koordinatörü Çiğdem Cengiz amaçlarının atık toplayıcıları bir araya getirerek sosyal ve ekonomik haklarını meşru bir zemin üzerinde oturtmak olduğunu söyledi. Cengiz, aynı zamanda bir iş kolu olarak tanımlanmasının mücadelesini vermek olduğunu ifade ederek şu görüşleri savundu:

“Ankara ili içerisinde Mamak, Sincan, Etimesgut, Altındağ, Çankaya ve Gölbaşı ilçelerinde üyelerimiz bulunmakta ve hala üye başvuruları devam etmektedir. Sokakta atık toplayan geri dönüşüm işçilerimizin iş sağlığı ve güvenliği ve meslek sayılması adına mesleki yeterlilik kurumu ile olan görüşmelerimiz devam etmektedir. Hedefimiz, güvenli atık toplayıcısı, atık ayırma işçisi, kağıt atık toplayıcı elamanı gibi meslek standardını sağlamak ve üyelerimize bu alanda yetkinlik kazandırmaktır. Amacımız tüm bu standartların Türkiye genelinde yayılması geri dönüşüm işçilerimizin eğitimleri, sağlık güvenceleri ve ekonomik standartlarının oturması seslerin duyurulmasıdır. Ayrıca sokakta dağınık ve kötü görünen ve çevre sağlığını etkileyen atıkların geri dönüşüm işçilerimiz sayesinde düzenli toplanması hedefimizdir”

Sokakta atık toplayan geri dönüşüm işçilerinin sorunlarının çözümü noktasında sağduyulu bir bakış açısı olması gerektiğini de ifade eden Cengiz “Bu konu üzerinden marjinal popülist bir yaklaşım çözüm getirmez. Herkes çözüme odaklanmalı. İşin doğrusu meselenin siyasi bir malzemeye dönüşmesi de üzüntü verici. Biz kooperatif olarak ülkemizin yarınları için çok büyük önem arz eden bu konun çözümü için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu işten ekmeğini kazanan binlerce insanın beklentisi de bu yönde zaten” şeklinde görüş belirtti.

5 Temmuz 2021 tarihinde kurulan Ankara Sınırlı Sorumlu Geri Dönüştürülebilir Atık Toplayıcıları Sosyal İşletme Kooperatifi’nin başkanlığını ise Nayif Çiçek yürütüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220