TARIM İÇİN YENİ PROJE

Akçaabat Belediyesi Yöresel Kokulu Üzümü Korumak, Geliştirmek ve Bahçe Oluşturma Projesini hayata geçiriyor.

Yöresel ürünlerin varlığını sürdürme ve aile ekonomisine katkı vererek alternatif ürün olabilecek kokulu üzüm üretimini geliştiriyor.

Öncelikle fidan üretimin için Doğu Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü ile protokol yaparak fidan üretimi sağladı. 1500  tüplü fidan üretimi yapılmış,  bir dönüm ve üzerinde bağ oluşturma talebi olan 15 üretici tespit edilerek bu üreticilerin eğitimine başlanmıştır. Bir dönüm yerden 1500-2000 kg aralığında ürün hasadı yapılması ve ürünün yaş, kuru olarak pazarlama dışında taze üzüm suyu, şıra, pekmez, marmelat, reçel ve kompostoluk olarak pazarlanması şeklinde düşünülmektedir.

Bağ Fidesi Üretimi Kursu eğitimine fidan dağıtımı tapılan üreticilerin eğitimi başladı. Belediye Tarımsal Hizmetler Müdürü Sebahattin Yazıcı ve İlçe Tarım Orman Müdürü İbrahim Nezir eğitim alan kursiyerleri ziyaret etti.

Kurs Tarım Orman İlçe Müdürlüğü teknik elemanları Bülent Reisoğlu ve Abdulkadir Şen tarafından verilmektedir

Akçaabat Belediye Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, İlçe Tarım Orman Müdürlüğü, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile fidan üretimi konusunda işbirliği yaptığımız Doğu Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün katkılarıyla devam eden proje eğitim süresi ile toprak analizleri ve dikim işleri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanları ziraat mühendisleri nezaretinde yapılacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber