SAĞLIK EMEKÇİLERİ VE AİLE HEKİMLİĞİ ÇALIŞANLARI, ADALET İSTEYEN SESİNİ SANDIKTA DUYURACAK!

Türkiye’nin dört bir yanından aile hekimliği çalışanları “Vergide Adalet İstiyoruz!” talebiyle Aile Sağlığı Merkezlerinden sesini duyurmaya çalışıyor. 15 Mart günü Şubat 2024 ücretlerini alan Aile Sağlığı Merkezi çalışanları vergi kesintileriyle ücretlerin düştüğünü gördü. Bu durumu bir anketle arkadaşlarımıza sorduk. Sadece aile hekimlerinden bu ay ortalama 8 Bin Lira vergi kesintisi yaşadığını öğrendik.

Varan 2

Her üç Aile Hekiminden biri vergi kesintisine ek ücret kesintisi yaşadı.

Geçen hafta yaptığımız aynı ankete yanıt veren arkadaşlarımızdan her üç Aile Hekiminden birinin vergi kesintilerine ek olarak sadece bu ay nüfus düşmesi, eğitim alması, doğum / hastalık izninde olması ya da haksız performans şartları bahane edilerek ücretlerinde düşüşler yaşadığını bildirdi.

Varan 3

Deprem bölgesindeki Aile hekimliği Çalışanlarından Çok Büyük Ek Performans Kesintileri Yapıldı.

Deprem bölgesinde Aile Hekimlerinin yarıya yakınından 30 bin liraya yakın ücret kesintisi yapıldığını öğrendik.

Aile Hekimliği Çalışanlarının sadece vergi kesintisi değil, depremde yaşamını yitirmiş kayıtlı kişilere aşı yapılmamış, onlara poliklinik hizmeti verilmemiş diye kesintisi yapmak olur mu?

Aile Sağlığı Merkezi yıkılmış, mahallesi yıkılmış olsa da çalışmaya devam eden, depremden kurtulabilmiş insanların sağlıklarını korumak için canla başla çalışan aile hekimlerinden ortalama 23 Bin Lira performans kesintisi derhal geri ödenmelidir.

Depremin üstünde bir yıldan fazla zaman geçti, deprem bölgesinde doğru dürüst evi ve çalışma binası olmayan, düzgün bir altyapı sağlanamamış, suyu ve elektriği kesilen bir ortamda yaşayan ve çalışan Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının ücretlerini kesiliyor. Deprem belgesinde ısrarla kalıp bebeklere gebelere zor koşullarda hizmet veren arkadaşlarımızın da deprem bölgelerini terk etmelerini mi istiyorsunuz?

Varan 4

Daha ilk aydan 200 milyon TL ek vergi Kesintisine Karşı Duruyoruz!

Daha ikinci ayda enflasyon ve vergi ile yaptığınız zammın yarıya yakınını geri aldınız. Sadece bu ay kestiğiniz vergilerle geçen sene deprem bölgesinde yıkılan Aile Sağlığı Merkezlerini yenileyebilirdiniz.

Sadece bu ay aile hekimliği çalışanlarından kestiğiniz 200 milyon liraya yakın haksız vergi ile 40’dan fazla aile sağlığı merkezi yapılabilirdi. Siz koca bir sene boyunca tüm Türkiye’de 70 kadar Aile Sağlığı Merkezi yaptınız. Bizden kestiğiniz vergileri, randevu bulamadığımız şehir hastanelerinin, üzerinden geçemediğimiz paralı otoyolların, uçamadığımız havaalanlarının, yediğimizi içtiğimizi, solduğumuz havayı zehirleyen Kanadalı maden şirketlerinin vergilerini affetmek, garantili ücretlerini ödemek için kullandınız. Gelecek ay bundan daha da fazla vergi keseceksiniz ve bir Aile Hekimliği çalışanları iyice yoksulluk sınırı altında tükeneceğiz.

Varan 5

Haksız ve Adaletsiz Vergi Kesintilerinden Vazgeçin!

Sağlık Bakanı yurttaşlarımızın ne kadar çok hastalanıp ne kadar çok şehir hastanelerine gittiğinden bahsediyor. Maliye Bakanı vergilerin yüzde seksenini ödediğimiz yetmezmiş gibi seçimden sonra daha fazla vergiyi tabana yayacağız diyor.

Buradan vergide adalet eylemlerinin beşinci haftasında hükümete sesleniyoruz:

Türkiye’nin her mahallesinde, her sokağında olan biz aile hekimliği çalışanlarının emeğini gasp etmeye, haksız vergi ve kesintilerinden vazgeçin.

Seçimden seçime hatırladığınız ve her seçim döneminde övündüğünüz sağlıkta memnuniyet sonuçlarını bizden kestiğiniz vergilerle kiralarını ödediğiniz şehir hastanesi şirketlerine, betonları, otoparkları sağlayamaz.

Aile Hekimliği çalışanlarından sabit %15 vergi alınmasını talep ediyoruz.

Her ay giderek artan gelir kaybına tahammül etmeyeceğimizi ve vergide adalet sağlanana kadar eylemlerimizi devam ettireceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz

Her Çarşamba bu haksızlığı seslendirmeye devam edeceğiz. 10 gün sonra sandığa gittiğimizde bizleri duymak istemeyen taleplerimize kayıtsız kalan hükümete cevabımızı vereceğiz. Tüm yurttaşların da bu haksızlığı hatırlayıp kayıtsız kalmayacağını biliyoruz.

Çalışanın emeğini gasp ederek bir avuç şirketi zengin eden bu adaletsiz düzenin değişmesi için buradayız.

  • Yoksulluk sınırındaki her türlü kazanç vergilerden arındırılmalı ve gelir vergisi ücret gelirlerinde %15ʼe sabitlenmelidir.
  • Hane halkının kullandığı temel tüketimi olan mal ve hizmetlerde dolaylı vergi oranı sıfıra indirilmelidir.
  • Kamu emekçilerinin almış oldukları bütün ek ödemeler temel ücrete yansıtılmalıdır.
  • 3600 EK GÖSTERGE ayrımsız bütün KAMU EMEKÇİLERİNE verilmelidir.
  • Kurumada ilk işe başlamalar dâhil olmak üzere yapılacak bütün unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavlarında mülakat haksızlığına son verilmelidir.

Sağlık emekçilerinin hakları, deprem bölgesinde zorlu koşullarda yaşayan ve çalışan halkımızın hakları için mücadele etmeye, hem gelir de hem vergide adalet sağlanana dek Çarşamba günleri sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla.

Metin SERDAR

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası

SES Trabzon Şube Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber