banner128

Dünya üç maymunu oynadı, İsrail soruşturma bile başlatmadı…

Gelişmeler Külekçi’yi doğruladı. İsrail Savunma Kuvvetleri, Şirin Ebu Akile’nin İsrai’in mi yoksa Filistinlilerin mi açtığı ateş sonucu öldürüldüğünün belirlenemeyeceğini iddia etti...

İsrail ordusu, Batı Şeria’da başından vurularak öldürülen gazeteci Şirin Ebu Akile’nin ölümüyle ilgili herhangi bir soruşturma başlatmayacak. El Cezire’de çalışan ABD ve Filistin vatandaşı Şirin Ebu Akile, 11 Mayıs’ta İsrail askerlerinin, Batı Şeria’nın Cenin kentindeki mülteci kampına düzenledikleri saldırıda başından vurularak öldürülmüştü. Filistinli gazetecinin ölümü dünya genelinde tepkilere neden olmuştu. ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi de İsrail’i eleştirerek olayla ilgili bir açıklama yapılmasını istemişti.

Haaretz gazetesinden Amos Harel’in haberine göre; İsrail Savunma Kuvvetleri, Şirin Ebu Akile’nin İsrailin’mi yoksa Filistinlilerin mi açtığı ateş sonucu öldürüldüğünün belirlenemeyeceğini iddia etti. İsrailli Albay Meni Liberty’nin yürüttüğü soruşturmada silahlı Filistinlilerin kampa giren askere ateş açtığı, İsrail askerlerinin de Şirin Ebu Akile’nin yakınındaki silahlı Filistinlilere 6 el atışla karşılık verdiği belirtildi. İsrail askerlerinin atışlarından birinin zırhlı bir cipin içinden yapıldığı aktarıldı. Askerin ateş açtığı Filistinli duvarın arkasından çıkarken, cipin Akile’nin yaklaşık 190 metre uzağında olduğu öne sürüldü. İsrail ordusu, gazetecinin bu sırada vurulmuş olabileceğini belirtti.

Fakat Filistin yönetiminin otopsi yapmayı ve vücudundan çıkarılan kurşunu ortak balistik inceleme için teslim etmeyi reddetmesinin "nihai bulguları zorlaştırdığı" öne sürüldü. İkinci intifadanın sonunda, dönemin Askeri Başsavcısı Tümgeneral Avichai Mendelblit, Batı Şeria’daki İsrail askerlerinin neden olduğu sivil ölümlerinin soruşturulması için bir protokol başlatmıştı. Askeri Başsavcı, Tümgeneral Yifat-Tomer-Yerushalmi ise Askeri Polis Suç Soruşturması emri vermek istemedi. Yerushalmi, sebep olarak ise “herhangi bir suç şüphesinin olmamasını” göstererek şu ifadeleri kullandı:

"İsrail askerleri gazeteciyi hiç görmediler ve yakınlarda bulunan silahlı Filistinlilere ateş açtılar."

Fakat İsrail gazetesi Haaretz soruşturma açılmamasının nedenini farklı olduğunu söyledi. Haaretz, askerlerin operasyon sırasındaki eylemlerinden dolayı sorgulanmasının, İsrail Savunma Kuvvetleri ve İsrail toplumunda muhalefete ve tartışmalara yol açacağına inanıldığını belirtti. Özellikle İsrail’deki sağcıların İsrail askerleri hakkında açılan her soruşturmayı sert bir şekilde eleştirdiği de yeniden dile getirildi.

İsrail ve Batı Şeria’da faaliyet yürüten İnsan Hakları Gönüllüleri, soruşturma başlatılmaması kararını eleştirdi. Bu kararın “ordunun artık soruşturma görünümü vermeye bile zahmet etmediğinin göstergesi olduğu” belirtildi. İnsa Hakları Gönüllüleri tarafından yapılan açıklamada “Yapılan şikayetlerin yüzde sekseni ceza soruşturması yapılmadan reddediliyor. Görünüşe göre siyaset ve imaj, hakikat ve adaletten daha önemli” denildi.

Bununla birlikte Batının demokratik kurumlarından gazeteci Şirin’in öldürülmesi ve İsrail ordusunun aldığı bu kararla ilgili herhangi bir eleştiri gelmedi.

İsrail askerleri tarafından Batı Şeria’da başından vurularak öldürülen gazeteci Şirin Ebu Akile olayı ile ilgili hem sonrası Küresel Gazeteciler Konseyi Denetleme Kurulu Başkanı ve Trabzon Temsilcisi gazeteci-yazar Ahmet Külekçi yaptığı açıklamada şunları dile getirmişti:

“51 yaşında hayatını kaybeden Şirin Ebu Akile’nin üzerinde sadece “basın” yazıyordu. İsrail orada yaşanan vahşeti dünyaya duyurmak isteyen gazetecileri öldürüyor ve gözdağı veriyor. Dünya bu vahşet karşısında ne yazık yine susacak, üç maymunu oynayacak. Bu cinayette faili meçhul kalacak. İsrail yine bu işin altından kurtulacak. Zalimlere ses çıkartılmadığı sürece zulümle baş-başa kalmaya devam edeceğiz” İfadelerini kullanmıştı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220