UCUZ KAHRAMANLIK YAPMA;  YA ÇIK AÇIKLA, YA İSTİFA ET!

Yıldırım Belediyesi’nde yaşanan görevden alma olayları, ilçemizin doğru dürüst yönetilemediğini ayan beyan ortaya koymuştur.

Belediye Başkanı Sn. Oktay Yılmaz’ın 3 başkan yardımcısına aynı anda görevden el çektirmesi, yanlış üstüne yanlış yapıldığının ve belediyenin iyi yönetilemediğinin açıkça itirafı anlamına gelmiştir.

Bazı konulardan rahatsız olduğu anlaşılan Sayın Yılmaz’ın, bu noktada kamuoyuna, yapılan yanlışların ne olduğunu açıklamak gibi çok önemli bir sorumluluğu vardır.

Bilmelidir ki;

Başkan Yardımcıları için ‘İstifa etmediler, ben kendilerine teşekkür ettim’ diyerek, görevden alındıklarını üstü kapalı biçimde ima etmek ucuz kahramanlıktır.

Ortada yanlış icraatlar ya da başarısızlık varsa, bunda Sn. Yılmaz’ın da sorumluluğu vardır ve üzerindeki bu sorumluluğu öyle kolay bir biçimde atamaz.

Sn. Başkan derhal kamuoyunun karşısına çıkıp, görevden almalara neden olan yanlışlıkları, tatmin edici ve detaylı bir şekilde bir bir açıklamalıdır.

Kamuoyunu ancak böylelikle, başarısızlığın faturasının kendisine ait olmadığı konusunda ikna edebilir.

Aksi takdirde, Yıldırımlılara biraz saygısı varsa, asıl yapması gereken; kendisinin de hiç vakit geçirmeden istifa etmesidir.

HAYIRDA VARIZ, ŞERDE YOKUZ

29 Mart 2019 yerel seçimlerinde milletimiz bize muhalefet görevi verdi. Bizler de İYİ Parti olarak

Yıldırım Belediyesi’nde 5 meclis üyemizle birlikte bu onurlu görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz.

Hayırlı bulduğumuz her kararın altına memnuniyetle imza attık. Ancak halkın yararına olmadığını gördüğümüz her talebi de en sert biçimde reddettik. Bizim için asıl olan milletimizin menfaatidir.

O nedenledir ki, ilçemizin yıllardır kanayan yarası olan sorunlarını bıkmadan usanmadan dile getirdik ve ilgililere çözüm yolunu gösterdik.

Şöyle ki;

1. Yıldırımın birinci öncelikli sorununun kentsel dönüşüm olduğunu, nerdeyse her meclis oturumunda haykırdık. Yeni projelerin hızlanması, mülkiyet sorunlarının çözülmesi ve ‘Yaşanabilir Bir Yıldırım’ için

mücadele verdik. Belediyenin asli görevinin müteahhitlik olmadığını, proje desteği vererek kentsel dönüşümün önünün açılması gerektiğini vurguladık. Önceki dönemlerde yapılan yanlışlara düşmemelerini sağlarken, baskı unsuru olma görevimizi her meclis toplantısında ve diğer tüm platformlarda yerine getirdik. Nitekim, Mevlana Mahallesi’nde güzel bir kentsel dönüşüm projesine, öngördüğümüz biçimde imza attık. Bu tür projelere her zaman destek olacağımız da açıktır.

18 YILLIK HASRETİ BİTİRDİK

2. İmarı olmayan ama her türlü belediye hizmetini alıp vergisini ödeyen Şirinevler’deki vatandaşlarımız, 18 yıldır hasretle bekledikleri doğalgaza nihayet kavuşuyorlar. Bilindiği gibi bu konuyu her meclis toplantısında ısrarla dile getirdik. Son olarak İl Başkanlığımız ile birlikte bölgede, halkımızı da yanımıza aldık ve etkili bir basın açıklaması yaparak bölge insanının sesini bütün Bursa’ya duyurduk. Sonuç olarak 1 ay içerisinde gerekli çalışma ve düzenlemeler yapılarak 18 yılda çözülmeyen sorun 1 ay içinde çözülmüş oldu.

MOLLAARAP’I TAKİPTEYİZ!..

3. Üç yıldır göz göre göre mağdur edilen Mollaarap’ta da vatandaşın sesi olduk. İki yıldır bir türlü gelmeyen zemin etüt raporlarıyla yıldırılmak istenen ve tapulu yerleri üç otuza kapatılmaya çalışılan Mollaaraplılarla birlikte omuz omuza olduk. İl Teşkilatımızın, Başkanımız Selçuk Türkoğlu’nun öncülüğünde geniş bir katılımla destek vermesiyle de konuyu, Bursa ve ülke gündemine taşıdık.

Nitekim sürüncemede kalan zemin etüt raporunun bir an önce belediyemize ulaşmasına katkı sağladık. Ardından da 5. Ocak 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bölge ‘riskli alan’ ilan edildi.

Bu konuyu da vatandaşımızın menfaatine sonuçlanıncaya kadar takip etmeye kararlıyız.

4.Yıldırım’da, Suriyelilerin yoğunlukta olduğu mahallelerdeki sorunları dile getirmek boynumuzun borcudur. Bu insanların zorunlu misafirliğinin daha fazla uzaması, sadece Yıldırım veya Bursa’nın değil, ülkemizin genel sorunudur. Gelecekte ekonomimize, güvenliğimize ve kültürümüze büyük zararlar vereceğinin yine üstüne basa basa vurguluyoruz. Mutlaka çözüm içeren tedbirler alınması gerektiğini yineliyor ve son pişmanlığın fayda etmeyeceğini bir kez daha ifade ediyoruz.

TEYEMMÜM TAŞI ŞART MIYDI?

5. Belediyelerin asli görevi dışına çıkmaması genel bir kaidedir. Zaten borç batağında olunmasından dolayı birçok hizmetin yapılamadığı da bir gerçektir. Herkesin bildiği bu doğruları Sn. Oktay Yılmaz bilmiyor mu?

Belediye kaynaklarını ‘Teyemmüm taşı’ için kullanmak ne kadar doğruydu?

Bu konuyu mecliste kendisine sormuş olmamıza rağmen cevap dahi verememiştir. Bu hizmet keşke Müftülük ya da Diyanet aracılığıyla yapılmış olsaydı da, konu Belediye Meclisi’ne kadar gelmeseydi.

6. Sn. Başkan her meclis öncesi konuşmasında, “Siyaset yapıyoruz” demeyi adet haline getirmiş ve bir çok kez Grup Sözcümüz ile tartışmaya girmiştir. Hâlbuki bizim kendisinden beklentimiz; siyaset yapmasının yanında hizmet de üretmesidir. Derdimiz Yıldırım’ın ve Yıldırımlının derdinden başka bir şey değildir.

DOĞRULARIN YANINDAYIZ

Kıymetli Basın Mensupları,

Değerli Yıldırımlılar;

İYİ Parti teşkilatları olarak halkımızın her daim yanında olmayı kendimize görev addettik. Yıldırım için doğru ve halkın menfaatine olan her projenin altına imza atacağımız gibi, kişisel ego ya da menfaatlerin de karşısında durmaya devam edeceğiz.

Yıldırım halkı yalnız değildir. Vatandaşımız bizi ne zaman nereye çağırırsa ve ne derdi varsa kendi derdimiz bilir, çağrıldığımız her yere koşarak gideriz.

SAYIŞTAY RAPORU BİLE “YÖNETEMİYORSUNUZ!” DİYOR

Hülasa;

Yıldırım iyi yönetilmiyor. Bunu sadece biz söylemiyoruz.

Devlet adına denetim yapan Sayıştay, tek tek tespit ettiği ve raporuna yazdığı tam ‘24 ciddi bulguyla’ söylüyor.

Sayıştay, Yıldırım Belediyesi ile ilgili raporunda özetle diyor ki;

-Sen hesaplarını düzgün tutamıyorsun!

-Sen ihaleleri düzgün yapamıyorsun!

-Sen belediyeyi kamu zararına uğratıyorsun!

-Sen yandaşlarını koruma pahasına usulsüzlüklere göz yumuyorsun!

Kıymetli Dostlar;

‘Daha yaşanabilir bir Yıldırım’ için hep birlikte çalışmaya ve daha iyisine layık olan halkımızın yanında yer almaya aynı kararlılıkla devam edeceğiz.

Yıldırım da İYİ olacak…

Kemal ATAÇ

İYİ Parti

Yıldırım İlçe Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber