banner237
banner238

BAŞKAN OYMAN MAĞMAT'A ÇIKARMA YAPTI! ENDİŞELERİNİ DİLE GETİRDİ

Mahallemizde yapılan projeleri yerinde inceledik.
DOKAP ile Ortahisar Belediyesi’nin iş birliği içinde gerçekleştirmek istediği ‘Kara Salyangozu üretimi ve pazarlaması’ projesi için alanı inceledik.

❗️Projedeki en büyük endişe; salyangoz üretiminde oluşacak koku ve çevrede mahalleyi besleyen su ve mevcut maden suyunun zarar görmesiydi. Konuya ilişkin olarak proje alanında sadece salyangoz üretiminin olacağını ve işlemesinin olmayacağını öğrendik. Projenin güzel bir proje olduğunu ancak endişelerin yerinde olduğunu dile getirirken buradaki en büyük problemin mahalleliyle bir bilgi paylaşımı yapılmamış olmasıdır.

❗️İkinci problem; üretim inşaatının devam ettiği alanın imar planında hiç bir açıklama yoktur; yani imara açık değildir. Bir belediye bunu yaparsa vatandaş ne yapmalıdır?

❗️Projeler eğer sorunsuz bir şekilde hayata geçerse bölgeden istihdam sağlaması gerektiğinin de altını çiziyoruz.

❗️Proje alanının ön tarafında yer alan çocuk parkında ise şantiye alanındaki malzemelerden dolayı sıkıntı yaşanıyor.

Mutlu Köy Projesinin inşaatı devam ederken kar yağışı sebebiyle projedeki seraların yıkıldığını gördük.

❗️Proje inşaatının devam ettiği alanda önceden Mağmat Tarihi İpekyolu Canlandırma Projesi planlanıyordu ancak plan yada düşünce değişikliği olduğu ortada; projenin akıbetinin ne olduğu kamuoyuna bildirilmelidir.

❗️Mutlu Köy Projesi uygulanmadan önce bu bölgenin kışları yoğun kar, yazlarının bile sisli geçtiği bir bölge olması bilgisinin değerlendirilmediği yönünde kanaat oluşturmaktadır.

❗️Normal şartlardan daha az ve kısa süreli yağan kar yağışına dayanamayan yapıların mevcut olması bu değerlendirmenin yapılmadığını göstermesiyle birlikte, imar dokümanlarında yer alan projeden farklı uygulama yapıldığını görüyoruz. Kullanılan malzemeler büyük bir zarar görmüş. Bu noktada proje devam ederken uygulama değişmiş midir veya denetim konusunda eksiklik mi vardır?

❗️Seranın ve kümeslerin olduğu alanın çevresinde, mahallelilerin çevredeki suların zarar göreceği yönünde endişeler mevcuttur.

Son olarak derneğin birçok konuda çalışması olduğunu ve değerlendirmeye değer olduklarını söyleyelim. Örnek olarak;

❗️Tarihi çeşmelerin ve maden suyunun mevcut olduğu mahallemizde çeşmelerin yeniden değerlendirilmesini
❗️Geçmiş zamanda futbol oynanan alanın değerlendirilerek yeniden bu amaç için kazandırılmasını
dile getirebiliriz.

Bizler Cumhuriyet Halk Partisi Ortahisar İlçe Başkanlığı olarak her mahallemizde etkin bir şekilde sorunları dinliyor ve geleceğe karşı güvenli adımlar atıyoruz. Yıllardır seçilip yetkiyi alan her bireyin, şehrimizin geleceği için, ‘ben istedim oldu’ veya yeterli değerlendirme yapmadan ‘belediyenin alanı var projeyi burada uygulayalım’ düşüncelerinden vazgeçip mahallelere kulak vermesini öneriyoruz.

CHP Ortahisar İlçe Başkanı 
Fatih Suat Oyman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber