Ekrem İmamoğlu'ndan oy farkı açıklaması

31 Mart yerel seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre, seçimi önde kapatan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, "17 ilçede sayım bitti, şu anki fark 18 bin 742" dedi. 

İmamoğlu, "Şu anda fark 18 bin 742, 17 ilçede sayım bitti. Tutanağa bağlandı, YSK sistemine girdi. Toplam 119 bin 652 geçersiz oy sayıldı. Toplam 318 bin geçersiz oy var. 5'te 2'si gibi bir orana tekabül ediyor. Şu anda 198 bin oy daha var. Bazı ilçelerde çok yavaş sürdüğü eleştirisi geldi. Böyle devam ederse haftalar sürer. Sonra hızlandığı haberi geldi. Benim edindiğim intibaa bu haftasonu bitmesi gerekiyor. 18 bin ile 20 bin arası bir banta oturacak. Yüzde 5-10 yanılabiliriz. 120 bin oyda bin 200 fark etmiş" dedi. Ekrem İmamoğlu, "Ben seçimi kazandığıma inanmasam, veriler kazandığımı göstermese çıkar 'Ben kaybettim' derim" dedi.

Seçimin tekrarlanması yönündeki açıklamalar hakkında konuşan İmamoğlu, "Kazanana kadar seçim mi? Ben hiçbir şeyden korkmam. Ben vatandaşıma, İstanbullu hemşehrilerime yapacaklarımı anlattığıma eminim. Vicdanının da, aklının da şu sürece inanmadığını hissediyorum. Vicdanının sesi, şu yapılanları, söylenenleri doğru bulmuyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tekrar bir görüşme talep edip etmeyeceği konusunda konuşan Ekrem İmamoğlu, "Benim kapısını çalamayacağım hiç kimse yok. Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul'da yaşıyor, aynı zaman da Cumhurbaşkanımız. 'Artık görüşülmeli' dediğimde talep ederim. İstişare diye değerli bir tanım var. Konuşmamak kötü olan" dedi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber