‘İnsan ve Hayvan Sağlığı İçin Çevreyi Korumak'

Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erol SAYIN,

25 Nisan 2020 Dünya Veteriner Hekimler Gününü Kutladı

‘İnsan ve Hayvan Sağlığı İçin Çevreyi Korumak'

Başkan SAYIN, Her yıl farklı tema ile kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü bu yıl ‘İnsan ve Hayvan Sağlığı İçin Çevreyi Korumak ‘olarak belirlendiğini söyledi. Dünya Veteriner Hekimler Günü; Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün (OIE) girişimleri sonucunda her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü, o yıl için belirlenen bir tema çerçevesinde kutlanmaktadır. Belirlenen tema ile, Veteriner Hekimlerin bu alanlardaki çalışmalarına kamuoyunun dikkatinin çekilmesi amaçlanmaktadır. Altı kıtada sayıları 500 bini geçen Veteriner Hekimler tarafından 20'inci kez kutlanacak olan Dünya Veteriner Hekimler Günü, Veteriner Hekimler için onur kaynağı, gurur kaynağı ve mutluluk kaynağı olmuştur” ifadelerini kullandı.

‘TEK SAĞLIK’ konseptine geçilmeli

Tüm dünyada sağlık meslek sınıfları hızla ve güçlü bir organizasyonla “tek sağlık” konsepti altında birleşirken, ülkemizin de bu konuda ivedilikle ilerleme kaydetmesi gerekmektedir.

Tüm dünyada yaşanan Covid-19 salgını da bir kez daha, Veteriner Hekimsiz insan sağlığının olamayacağını göstermiştir.

Bir kez daha belirtmek isteriz ki; sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, sağlıklı insan ve sağlıklı toplum ile çevre sağlığı ve biyogüvenlik konularında veteriner hekimler çok önemli çalışmalara imza atmaktadır. Tüm dünyada yaşanan Covid-19 salgını da bir kez daha, veteriner hekimsiz insan sağlığının ve refahının olamayacağını göstermiştir. Ülkemizde kadim bir sağlık meslek grubundan olan veteriner hekimler; özellikle son 150 yılda tarihe mal olan hizmetlerine, başarılarına, özellikle viral ve bakteriyel salgınların kontrol ve eradikasyonlarındaki engin deneyimlerine, koruyucu hekimlik, epidemiyoloji ve karantina önlemleri konusundaki faaliyetlerine, teşhis ve aşı üretimindeki bilgi birikimlerine ve Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bugünlerde ülkemize has virüsün izolasyonu ve söz konusu virüsün genetik haritasını ortaya koyan bilim insanlarımız Veteriner Hekimler olmuşlardır.

‘Özlük hakları konusunda neden Sağlık Çalışanı olarak görülmüyoruz’

Başkan Sayın, Bütün dünyayı kuşatan COVID-19 sebebiyle tüm veteriner hekimler, mücadele kapsamında ülkenin en ücra köşesindeki köy ve mezrasına kadar görevdedir. Bir taraftan laboratuvarlara kapanarak hayatları kurtaracak aşı ve serum üretmek için olağanüstü gayret gösterilirken, diğer taraftan sahada, salgın ve zoonotik hastalıklara karşı koruyucu aşılamalar, hastalık mihraklarına müdahale, tedavi hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi, insanımızın gıda güvenliğinin sağlanması ve sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi hizmetler onlarca riske rağmen gece

gündüz demeden devam ettirilmektedir” Bütün bunlara rağmen, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen ‘Sağlıkta Şiddet Yasası'nda Veteriner Hekimlere yer verilmemesinden dolayı son derece üzgün olduklarını söyledi.

Doğanın Korunması

Çevre, insan ve hayvan sağlığının ayrılmaz bağlarla birbirine bağlı olduğunu söyleyen Sayın, doğanın korunması hususunda insanlığın eksikliğinin Covid-19 salgını dolayısıyla bir kez daha gözler önüne serildiğini belirtti.

‘Yeniden yapılanma bir an önce başlamalı’

Tek Sağlık Yasası çıkarılmalı, ülkesel ve küresel olayları değerlendiren Zoonotik Hastalıklar Kontrol ve Araştırma Merkezi, Sağlık Bakanlığında Veteriner Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığında Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatları kurulmalıdır. Dünyanın bundan sonra zoonoz karakterli salgınlar ile daha çok uğraşacağı düşünüldüğünde, Ülkemizde sayıları her geçen gün plansız bir şekilde artan Veteriner Fakültelerinin fiziki ve eğitim altyapılarının güçlendirilmesi gerektiğini ve yeni fakülte açılmasına izin verilmemesi gerektiğini, ARGE çalışmalarına daha fazla yatırım yapılmalı ve stratejik konumları itibariyle Veteriner Kontrol Enstitülerinin her yönü ile güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Sağlıklı yarınlar ümidiyle;

Son olarak Başkan Erol SAYIN ; COVID-19 salgını ile stratejik önemi bir defa daha ortaya çıkan mesleğimiz ile ilgili; fiili hizmet, sağlıkta şiddet, fiziki altyapıdan ve eğitim kalitesinden yoksun çok sayıda fakülte sayısı, kaliteli eğitim ve kaliteli mesleki uygulamalar ile tüm mesleki haklarımız için olumlu katkılarının ve yasal düzenlemelerin olacağı ümidiyle;

Acılarını dilleriyle değil ancak sesleri ve bakışlarıyla anlatabilen canların dertlerini dindiren, sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda ve neticede sağlıklı nesillerin yetişmesine öncü olan, hayvan sağlığı, gıda güvenliği, hayvansal üretim, hayvan refahı, çevre sağlığı ve veteriner halk sağlığı ile üretimden tüketime, kadar olan gıda kontrolünün bütün halkalarında var olan saygın bir kurumsal yapının mensubu tüm Veteriner Hekimlerin Dünya Veteriner Hekimler Gününü Kutlar, saygılar sunarım ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220