Üreticilere Tarım Sigortası Uyarısı

Trabzon Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY, fındık ve kivi üreticilerini tarım sigortası yaptırmaları konusunda uyardı.

GÜLBAY yaptığı açıklamada, fındık ve kivi üreticilerinin zirai don, fırtına, heyelan ve kuraklık riskine karşı Tarım Sigortaları Havuzu’na (TARSİM) başvuruda bulunarak bahçelerini sigortalatmaları gerektiğini söyledi.

Stratejik bir sektör olan tarımın zaman zaman çok büyük risklerle karşı karşıya kaldığına işaret ederek; “doğal afet dediğimiz ve çoğunlukla önleme imkanımızolamayn bu riskler altında üretim yapmak durumundayız. Bizim öncelikli hedefimiz tarım sektöründe sürdürülebilir üretimin sağlanmasıdır. Bu noktada Bakanlığımız tarafından sürekli çalışmalar yapılmakta ve yeni projeler uygulanmaktadır” dedi.

Bakanlığımızın bir yandan yaptığı Ar-Ge faaliyetleriyle bu riskleri minimize etmeye çalıştığını dile getiren GÜLBAY sözlerini şöyle sürdürdü: “Diğer yandan olası afet ve diğer nedenlerle tarımsal üretimde meydana gelebilecek büyük kayıplarda üreticilerimizi koruyacak tedbirleri geliştirerek sürdürülebilirliği sağlamaya çalışmaktır. Eğer biz üreticimizi koruyamaz ve küstürürsek tarımda sürdürülebilirliği sağlama şansımız da ortadan kalkmış olur. Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması, mevcut üreticilerimizin üretime devam etmeleri ve bu üreticilere yenilerinin eklenmesiyle mümkün olabilecektir. Bu nedenle üreticilerimizi doğal afetlere karşı tarım sigortası ile korumak son derece önemlidir”.

İl Müdürü GÜLBAY, fındıkiçin10 Mart 2019, kiviiçin22 Şubat 2019 tarihlerine kadar üreticilerin bahçelerinesigorta yaptırmaları konusunuhatırlatarak sözlerini tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1