Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt Trabzon Belediyesi ilgili Açıklaması

SP İL BAŞKANI KURT: “300 MİLYON BORCU OLAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN, 15 MİLYON LİRAYA VAN’A ALIŞVERİŞ MERKEZİ YAPTIRMASI KABUL EDİLEMEZ!”

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt, Van’ın Tuşba ilçesinde 15 milyon liraya yapılacak alışveriş merkezinin ödeneğinin Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak olmasının büyük bir skandal olduğunu belirterek Başkan Zorluoğlu’nun en kısa zamanda bu hatadan dönmesi ve Trabzon halkından özür dilemesi gerektiğini söyledi.
Kurt, son günlerde kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan, Van’ın Tuşba ilçesinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 15 milyon TL maliyetle yaptırılacak Bedesten Çarşısı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

BU PROJEYE HARCANACAK PARA, BAZI BELEDİYELERİMİZİN BÜTÇELERİNDEN FAZLADIR
Bu projeye harcanacak 15 Milyon TL, şehrimizdeki bazı belediyelerin bütçesine denk iken, bazılarının bütçesinin iki ya da üç katıdır. 
Çarşıbaşı Belediyesi: 16 milyon 870 bin TL
Tonya Belediyesi: 14 milyon 477 bin 500 TL
Hayrat Belediyesi: 8 milyon 437 bin 500 TL
Köprübaşı Belediyesi: 7 milyon TL
Dernekpazarı Belediyesi: 4 milyon 700 bin TL

PARAYI NEREDEN VERECEKSİNİZ?
Buradan Sayın Zorluoğlu’na sesleniyorum; Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 300 milyon TL borcu olduğunu açıklayan siz değil misiniz? Meclisten ha bire borçlanma yetkisi isteyen siz değil misiniz?
Siz Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı mısınız, yoksa Van Büyükşehir Belediye Başkanı mı? Yoksa Maliye Bakanı mısınız? Bu ne bonkörlük? Bu parayı nereden karşılayacaksınız? Yoksa diğer çalışmalarda olduğu gibi faizle borç mu alacaksınız? Peki bu borcu kim ödeyecek? Sizden sonra gelecek başkanlar mı? Yoksa TİSKİ olayında olduğu gibi kırsaldaki gariban vatandaşımıza ceza keserek mi bu parayı karşılamayı düşünüyorsunuz? 

PARANIZ VARSA TRABZON’UN İLÇELERİNDEKİ SORUNLARI ÇÖZÜN! 
Tuşba İlçe Belediyesinin 2022 yılı bütçesi, 150 milyon 200 bin TL olarak belirlendi. Bu rakam, Ortahisar Belediyesi hariç, Trabzon’daki bütün belediyelerin bütçesinden fazladır. Trabzon ilçe belediyeleri yetersiz bütçelerle ilçenin sorunlarını çözemiyor. Başta su, ulaşım ve alt yapı olmak üzere Trabzon’un bütün ilçelerinde sayısız sorun çözüm beklerken sizin hem şov hem de gelecek hesapları yaparak Van’a 15 milyonluk destek vermeniz kabul edilemez. Trabzon şehir merkezinde aylardır bitirilemeyen alt yapı çalışmaları vatandaşı canından bıktırdı. Şehirde herkes, ‘çalışmaların parasızlık sebebiyle durduğu, müteahhitlerin paralarını alamadığı için bırakıp kaçtığını’ konuşurken, siz kalkmış Van’a 15 milyon harcayarak alışveriş merkezi yaptıracaksınız! Bu asla kabul edilemez!

MECLİS ÜYELERİ YANILTILDI
Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Başkan Zorluoğlu’nun Büyükşehir Meclisini bu işbirliğiyle ilgili yanılttığını, konunun meclis toplantısında ‘dostluk ve kardeşlik protokolü olarak ve kültür yatırımı çerçevesinde’ gündeme getirildiğini, aksi takdirde buna kesinlikle karşı çıkacaklarını söylüyor. Bu tutum, halkın oyuyla seçilen meclis üyelerinin iradesine, dolayısıyla halkın iradesine de saygısızlıktır. Bu mu sizin yüzde 65 anlayışınız? 
Bu skandal olayı ortaya çıkaran Ortahisar Belediyesi Meclis Üyesi Sayın Oktay Söğüt’e bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum. Bu teşekkürü Trabzon halkı adına yapıyorum, kendisini kutluyorum. 

“BU PROJEYE VERİLEN DESTEĞİN KARDEŞLİKLE ALAKASI YOK”
Belediyelerin sosyal ve kültürel manada işbirliği yapmasına, sembolik desteklerde bulunmasına kimse karşı değil ama buradaki durum çok farklı. Bunun kardeşlikle ilgisi yok. Bilakis bu kabul edilemez karar, iki il arasındaki kardeşliğe zarar verecektir. Vanlı kardeşlerim bizi anlayacaktır, eğer Van Büyükşehir Belediyesi borçlu iken, Van’ın ilçelerinde çözüm bekleyen yığınla sorun var iken, Vanlı kardeşlerimizin yaşam konforu için harcanması gereken parayı Trabzon’da harcamaya kalksaydı, buna da karşı çıkar, “Hayır!” derdik. “Sen önce Van’daki vatandaşlarımızın problemlerini çöz” derdik.

SAYIN ZORLUOĞLU TRABZON HALKINDAN ÖZÜR DİLEYEREK BU HATADAN DÖNMELİDİR
Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zorluoğlu halkın huzuruna çıkarak bir açıklama yapmalı, gerçekleri Trabzon halkına anlatmalı, özür dilemeli ve bu yanlıştan döndüğünü beyan etmelidir. 

BU 15 MİLYON TL, ACABA ‘İKBAL’ YATIRIMI MIDIR?
Sayın Zorluoğlu’nun göreve geldiği andan itibaren bir bürokrat edasıyla yönetmeye çalıştığını, hem Trabzon halkıyla hem de personeliyle sıcak bir ilişki kuramadığını herkes biliyor. Bugüne kadar da yaptığı çalışmalarla değil, yapamadığı, yanlış yaptığı, yaptıktan sonra söküp, yıkıp yeniden yaptığı işlerle kamuoyunun gündemindedir. Trabzon halkı âriftir, halkımız sayın Zorluoğlu’nun daha önce valilik ve kayyumluk yaptığı Van’a yapılan bu 15 milyonluk yatırımın, milletvekilliği hesabıyla yapılmış bir yatırım olduğunu konuşuyorsa, vardır bunun bir hikmeti!

TRABZON’DAKİ BELEDİYELERİN BÜTÇELERİ
Büyükşehir Belediyesi: 1 milyar 40 milyon TL
Ortahisar Belediyesi: 242 milyon 600 bin TL
Akçaabat Belediyesi: 135 milyon TL
Yomra Belediyesi: 40 milyon 250 bin TL
Arsin Belediyesi: 34 milyon 152 bin 675 TL
Of Belediyesi: 34 milyon TL
Maçka Belediyesi: 33 milyon 500 bin TL
Vakfıkebir Belediyesi: 30 milyon 18 bin 477 TL
Araklı Belediyesi: 30 milyon TL
Sürmene Belediyesi: 29 milyon TL
Çaykara Belediyesi: 24 milyon 206 bin TL
Beşikdüzü Belediyesi 23 milyon 250 bin TL
Düzköy Belediyesi: 19 milyon 900 bin TL
Şalpazarı Belediyesi: 19 milyon 688 bin 350 TL
Çarşıbaşı Belediyesi: 16 milyon 870 bin TL
Tonya Belediyesi: 14 milyon 477 bin 500 TL
Hayrat Belediyesi: 8 milyon 437 bin 500 TL
Köprübaşı Belediyesi: 7 milyon TL
Dernekpazarı Belediyesi: 4 milyon 700 bin TL
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220