SOĞUKSU’YU NASIL KURTARDIYSAK,  YENİŞEHİR’İ DE RANTA  KURBAN ETMEYİZ!

İYİ Parti, yeni cezaevi projesinin ilçedeki tarım alanına kaydırılmak istenmesine tepki gösterdi:

Bursa ve çevresine hizmet vereceği belirtilen 15 bin kapasiteli yeni cezaevinin, Kestel Soğuksu Mahallesi’ndeki meradan, Yenişehir’deki tarım alanına kaydırılması ilçeyi ayağa kaldırdı.

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, daha önce Soğuksu’daki alanda incelemeler yaparak tepki gösterdiklerini hatırlatarak, “Orası hayvancılıkla geçinen yöre insanımızın yararlandığı yemyeşil mera alanıydı. Öğreniyoruz ki, buradan vazgeçip, bu kez de Yenişehir’in güzelim ovasının tam ortasını seçmişler. Allah aşkına koskoca Bursa’da, tarım alanının dışında cezaevi yapılabilecek kıraç bir alan yok mu? Bu nasıl bir yanlış işte ısrar etmektir” dedi.

Konunun İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanlığı’nın da takibinde olduğunu vurgulayan Türkoğlu şunları söyledi:

“Yenişehir merkezine 5 km,

yeni yapılacak üniversite yerleskesine 3 km, havaalanına da 1 km uzaklıkta yapılması planlanan cezaevi için seçilen alanın, tam tamına 388 bin metrekarelik tarımsal alanı kapsadığını öğrendik.

Yenişehir ovasın tam ortasında ve şu an hayvancılıkla iştigal olan vatandaşların mera olarak kullandığı çok değerli bir yerin cezaevi yeri olarak seçilmesi kesinlikle kabul edilemez.

Bir yıl içinde bitirilmesi amaçlanan yeni cezaevini, mutlaka bir tarım alanı üzerinde inşa etmenin mantığını birisi çıksın açıklasın da bizi de ikna etsin bakalım.

Bursa ve bölgesine hizmet verecek yüksek güvenlikli, 15 bin kişi kapasiteli cezaevinin daha önce Kestel ilçesinin Soğuksu Mahallesi’nde yapılacağı açıklanmıştı. İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı olarak gittik bizzat yerinde incelemelerde bulunarak bölge halkının isyanına yakından tanık olduk ve bizler de parti olarak tepkimizi dile getirdik.

Nitekim duyduk ki bu tepkiler nedeniyle Soğuksu’dan vazgeçip, projeyi Yenişehir’e ama bu kez de, ovanın orta yerinde çok daha verimli bir tarımsal alana kaydırmışlar.

Doğal olarak şimdi de Yenişehirliler isyanda. Haberi duyar duymaz ayağa kalkan Yenişehir halkının İYİ Parti olarak sonuna kadar yanındayız.

Bursa Balat’taki cezaevi arazisini, bir an önce ticari alana çevirmek için çırpınan iktidarın rant sevdasına, Yenişehir’i asla kurban etmeyeceğiz.

İYİ Parti Yenişehir Teşkilatımızla birlikte konuyu bire bir takip ederek, yanlışın önüne geçmekte kararlıyız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber