ASKON’DAN TRABZON’DA DEV ZİRVE

Haziran ayı enflasyon rakamlarının beklenen düzeyde olmamasını fırsatçılık ekonomisine bağlayan ASKON Genel Başkanı Orhan, fırsatçılık ekonomisinin gündemimizden düşmesi gerektiğini belirtti. Söğütlü Hilton Otelde gerçekleştirilen toplantıya Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Askon Genel Başkanı Orhan Aydın, ASKON Trabzon Şube Başkanı İbrahim Beşir, Özgüneş Yönetim Kurulu Başkanı Halis Güneş ve iş adamları katıldı.

KARADENİZ’İN İNCİSİ
Vali Ustaoğlu, Karadeniz’in incisi Trabzon’un bölgenin en önemli çekim merkezi olan illerin başında geldiğini söyleyerek, “Bu anlamda böyle bir şehrin valisi olmak, güzel insanlara hizmet etmek bizler içinde son derece onur vericidir. Sizlerle birlikte bu şehrin geleceğine katkıda bulunmak adına ne gerekiyorsa tüm yerel dinamiklerimizle birlikte el birliğiyle içerisinde yapmaya gayret göstereceğiz. Bu şehri yeniden keşfetmeye gerek yok. Asya ile Avrupa’nın birleştiği Tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde yer alan Trabzon doğal güzellikleri, tarihi misyonuyla ve liman şehri olması münasebetiyle önemli bir misyona sahiptir.  Burada önemli olan şehir adına bu vizyona uygun neler yapmak gerekiyorsa hep birlikte onu yapmaktır. Hedeflerini 2023 olarak belirleyen ve dünyanın ilk on büyük ekonomisi içerisine girmeyi amaçlayan ülkemiz bunun yanında vizyonunu da 2053–2071 olarak belirlemiştir. Bu manada Trabzon’un girişimcilerine de çok ciddi ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim. İlimiz farklı alanlarda yetiştirdiği kıymetli şahsiyetleriyle ülkemizin birçok yerinde söz sahibi olmuş, yönetiminde, ekonomisinde ve yönetiminde bulunmuştur.  Bilindiği gibi Trabzon istihdama, ekonomiye ciddi katkıları olan iş adamlarımızın daha güzel işler yapması ve destek olma adına cazibe merkezi olma programı içirisine alınmıştır. Bu noktada Sanayi ve Teknolojisi Bakanımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bu program iş adamlarımızın, girişimcilerimizin ortak kültürlerini ve fikirlerini birleştirmek adına çok önemlidir" dedi.


SORUMLULUK İŞADAMLARINDA

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ekonomik kalkınmanın sadece devletin çabasıyla gerçekleştirilemeyeceğini, bu konuda işadamlarına da büyük görevler düştüğünü belirterek, "Ekonomi sadece devletin çabasıyla değil, işte Anadolu Aslanları adıyla kurulan ve şu anda en önemli bir sorunumuz olan istihdamımıza bir milyona yakın katkı sağlayan böyle bir kuruluşun faaliyetleri bizi de ilgilendiriyor. Biz de kıymetli valimizin önderliğinde, büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız ve STK'larımızla bu işe seferberlik gözüyle bakarak, üreterek daha güçlü olacağımız bilinciyle şehrimizde bu tür çalışmaları sürdürüyoruz." dedi.  BAŞKAN GENÇ, 'DÖRT ETAPLI PROJE HAZIR' ASKON üyesi işadamlarını şehrin gelişen turizm trendine uygun olarak Ortahisar Belediyesi tarafından turizm çeşitliliği oluşturmak amacıyla yürütülen Tarihi İpekyolu ve Tünel Akvaryum projesine yatırım yapmaya davet eden Başkan Genç, "Burada iki hususu özellikle zikretmek isterim. Şehrimizin gelişen trendi olan turizm noktasında atılması gereken adımlar, yapılması gereken yatırımlar var. Turizmi daha çok destekleyecek cazip merkezler oluşturma adına Ortahisar Belediyesi olarak Mağmat'ta 600 dönümlük destinasyon alanımız var. Bu alanın mera vasfını kaldırarak belediyemize devrini sağladık. Şu anda da dört etaplı çok mükemmel bir proje hazırladık. Projemiz de kesinleşti. Şu anda yatırımcı ve yatırım bekliyoruz.  Bu hususu paylaşmak istiyorum. Yine turizmi çeşitlendirme adına bir akvaryum projesi hayata geçirmek istiyoruz. Bunun da tünelini tamamladık. İnşallah bu konuda da yatırımcı bekliyoruz." diye konuştu. BAŞKAN GENÇ, 'MÜŞTEREK PROJELER YAPALIM' ASKON üyesi işadamlarıyla müşterek projeler yapmaya hazır olduğunu dile getiren Başkan
Genç, "Bütün bunlarla beraber şehrimizin gelişen trendine, ekonomisine katkı sağlamakla kendimizi mükellef addediyoruz. Bu manada da bu işi ekonomik seferberlik boyutuyla da ve biraz önce açıkladığım amaçlara matuf olarak da gören ASKON'umuzun da kıymetli genel merkez heyetiyle müşterek çalışmalar yapmaya, adımlar atmaya da hazır olduğumuz ifade etmek istiyorum. Beni de sabırla dinlediğiniz için de teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu güzel organizasyon nedeniyle İbrahim Beşir başkanımıza da çok teşekkür ediyorum. Toplantımızın tekrar hayırlı olmasını diliyorum." sözlerine yer verdi.
Otomotive ve çimento sektöründe borç geri ödemelerinde sıkıntılar yaşanabileceği uyarısında bulunan Aydın, 15 Temmuz’a ilişkin açıklamasında da,  ‘Darbeci kalıntılarına verilecek en büyük cevap Güçlü Türkiye olacaktır’ dedi. ABD ABD Senatosun Başkan Donald Trump'a, Rus S-400 hava savunma sistemini aldığı için Türkiye'ye yaptırım uygulama ve Türkiye'yi F-35 programından çıkarma çağrısının Türkiye’nin egemenlik haklarına müdahaledir yorumunda bulunan Başkan Aydın, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesini de S-400’lerin Türkiye’ye gelmesinden hemen sonra yapılan bu not düşürme tamamen objektif kriterlerden uzak ve siyasi bir not düşürmedir açıklamasında bulundu. 


 
FIRSATÇILIK EKONOMİSİ GÜNDEMİMİZDEN DÜŞMELİ
2019 Haziran ayı enflasyon rakamlarına baktığımızda ‘fırsatçılık’ kavramının etkisini gözlemlediğimizi belirtebiliriz. Ne var ki bu tabir son dönemlerde ülke ekonomimizin bir parçası oldu. Yaz sezonunun gelmesi, düğün sezonu ve turizmin canlanması ile birlikte bu sektörlere ilişkin harcama kalemlerinde fahiş oranlarda artışlar gördük. Oysa ki bizim kültürümüz asla buna müsaade etmemeli. Bir türlü bu fırsatçıların önü alınamıyor ve olan tüketiciye oluyor.  Turizm bölgelerinde fahiş fiyatlara ziyadesi ile rastlamaktayız. Atalarımız ne ekersen onu biçersin demişlerdir. Ben sektörün temsilcilerine buradan seslenerek kendilerini vicdanlı olmaya davet ediyorum. Fırsatçılık ekonomisi biran önce gündemimizden düşmeli. Serbest piyasa ekonomisi de bir yere kadar lütfen elinizi vicdanınıza koyun.

 TRABZON CAZİBE MERKEZİ PROGRAMINA ALINMAYI HAKEDİYOR
İhracatçı firmaların kanuni merkezleri bazında Trabzon ilimizin ilk 6 ayda yapmış olduğu ihracat tutarı 510 milyon dolardır.  Geçen yıl Haziran 2018 itibarıyla ilk 6 ayda bu rakam 475 milyon dolar civarındaydı. Yani bu yıl ilk 6 ayda geçen yıla oranla Trabzon ilimiz artı değerde ihracata sahip.
Türkiye genelinde olduğu gibi Ramazan ayında Trabzon ilimizde de ihracat rakamlarının düşük olduğunu gözlemlemekteyiz.  Geçen yıl 70-80 milyon dolar aylık ortalamaya sahip Trabzon ihracatı bu yıl 80-90 milyon dolar aylık ortalama ile bir seyre sahip. Trabzon dış ticaretine ilişkin bir başarı hikâyesine de ayrıca parantez açmak gerek. Bir çoğumuzun yerini dahi bilmediği aralarında Barbados, Belize gibi ülkelerin de yer aldığı değişik ülkelere ihracat yapmaktadır. 18 ilin yer aldığı Karadeniz bölgesi ihracatının dörtte biri de Trabzon ilimizden yapılmaktadır. Ha keza Doğu Karadeniz Bölgesinden yapılan ticaretin de yüzde 62’si Trabzon ilimizden gerçekleştirilmektedir. Trabzon bu verilerle tüm takdirleri hak etmektedir. Her geçen gün ürün çeşitliliğini arttıran, dış ticaret ve sanayi yatırımlarının tamamlanması ile bu alanlarda merkez olacak Trabzon ili cazibe merkezi kapsamına sokulmayı ziyadesi ile hak ediyor. Bu durumun gerçekleşmesi ile birlikte Trabzon ve civarı istihdam noktasında büyük artışlar gösterecek ve bölge ihracatı da daha yüksek seviyelere ulaşacaktır.

DARBECİ KALINTILARINA VERİLECEK EN BÜYÜK CEVAP GÜÇLÜ TÜRKİYE OLACAKTIR
15 Temmuz’da hain FETÖ yapılanması öncülüğünde gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminin mevcut siyasi istikrarın yanı sıra diğer bir hedefi de 13 yıldır sürekli istikrarlı bir şekilde büyüyen Türkiye ekonomisiydi. Öyle ki Türkiye ekonomik büyüme performansı, artan refah seviyesi, özellikle dış yatırımlar için cazibe merkezi olmasıyla sürekli yükselen bir grafik çiziyordu. Ne var ki darbe teşebbüsü sonrası yerinde alınan kararlarla darbenin ekonomiye etkileri zayıflatılmaya çalışılsa da, Türkiye aleyhine bu durumu fırsata çevirmeye çalışan zihniyetler tarafından ülkemiz aleyhinde bulunulan kara propagandalar ile darbe teşebbüsünün ekonomimize belirli bir oranda etkisi olmuş, ülkemiz 15 Temmuz darbe girişimi nedeni ile 20 milyar dolara yakın bir kayıp yaşamıştır Her ortamda her platformda bu alçakların emellerini, işledikleri cinayetleri dile getirmeliyiz. Eli kanlı bu zihniyetler ile mücadelemiz minnettarlık duyduğumuz kahraman şehitlerimizden aldığımız güç ile artarak devam etmelidir. Bu alçaklar ne yaparlarsa yapsınlar beyhude bir uğraş ve büyük bir hainlik içendedirler. Bu nedenle darbeci kalıntılarına verilecek en büyük cevap Güçlü Türkiye olacaktır. Bizler ve sizler bunun için varız. Bunu asla ve asla unutmayalım.

 TÜRKİYE’NİN EGEMENLİK HAKLARINA MÜDAHALEDİR
ABD Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu ile Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkan ve kıdemli üyelerinden oluşan dört senatörün ABD Başkanı Turmp’a S-400’ler konusunda Türkiye’ye ambargo ve F-35 programından çıkarma çağrısını ilişkin, ‘’Bu çağrı tamamen Türkiye’nin egemenlik haklarına müdahaledir. Demokratik yasalarla yönetildiğini iddia eden bir ülke senatosuna bu talep hiç yakışmamaktadır. Türkiye bağımsız bir ülke ve ülke savunması için gereken kararlarını da bu bağlamda alabilecek bir iradeye sahiptir. ABD senatosunu ve ABD Başkanı Trump’ı Türkiye’nin almış olduğu bu kararına karşı saygılı olmaya davet ediyoruz.’’ dedi. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin ‘BB’olan uzun dönem kredi notunu BB-‘ye düşürmesini de değerlendiren Başkan Aydın konuya ilişkin şunları söyledi; Bu sözde kredi derecelendirme kuruluşunu artık çok iyi tanıyoruz. Objektif kriterlerden uzak sürekli siyasi değerlendirmelerde bulunuyor. Not düşürmesinin zamanlaması ve gerekçeleri de amacının ne olduğunu ortaya koyuyor. Fitch’in vermiş olduğu kararlar tartışmaya açık kararlardır. Bu nedenle yatırımcılar da artık Fitch’in vermiş olduğu notlara pek fazla itibar etmiyor. Bu nedenle Türkiye’ye yatırım yapmayı planlayan yatırımcıların bu not düşürmeyi dikkate almayacakları kanaati içerisindeyiz.
Konuşmaların ardından tüm katılımcılara teşekkür eden Vali Ustaoğlu, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydına hediye takdim etti.

BAHATTİN BAŞTÜRK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1

banner133