Dünyamız bir denge üzerine kurulmuştur. Her insanın bir dünya olduğu eksenin de düşünüldüğüne de kişilerin de bir denge, düzeni olması gerekir. Günümüz dengeleri koruma günüdür. Uluslararası denge, Bölgeler arası denge, iller arası deneğe, mahallede denge ve aile için de denge den sonra fertlerin, bireyin dengesi gelmektedir. Bu dengeler in hepsi bir birini tetikler ve tamamlar. Zincirin halkaları gibi bu katmanlar da bir birine bağlıdırlar.
Büyükten küçüğe doğru gelecek olursak dünyamızın kendine has bir dengesi var. Maalesef onu insanoğlunun elinin uzandığı kadarını kendi ellerimizle bozuyoruz. Hiç bitmeyen savaşlar devletlerin ve milletlerin dengesini yıkıp atıyor bir tarafa. Nesilleri nefislerimize kurban ediyoruz. Doğayı ve çevreyi şana şöhrete veya paraya tercih ediyoruz. Canlıların yaşaması için olmazsa olmaz olan havayı, suyu ve ekmeği de çok kıymet sizce heba ediyoruz.
Yeryüzün de neye bakarsak bakalım insan için yaratıldığını göreceğiz. İnsan unsurunu çekip alalım hayattan her şey anlamsızlaşır. En tepe dekinin de en sıradanın da huzuru, güveni, düzeni ve dengesi de çevresiyle irtibatlıdır. Bu konuda çok güzel bir tekerleme vardır. Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir kumandanı bir kumandan da bir orduyu kurtarır. Bu örnekten bakıldığın da güçlü bir vicdan sahibi evinin dengesini, huzurunu tahsis edebileceği gibi, bir ailede sokağını düzene sokar ve sokağın dengesini kurar. Örnek bir sokak kenti ve ülkeyi etkilediği gibi ülkelerde birbirinden etkileniyor. Bu etkilenme olumlu olabileceği gibi her olumsuzda olabilir. Her icadın, buluşun, reformun bir fikir babası oluğu gibi her darbenin de bir çıkış noktası ve fikir babası vardır. Bir kişinin tezi ve düşüncesi dalga dalga toplumu etkilemektedir. Üretilen fikir, düşünce, akım, sistem veya düzen ya denge oluşturmakta ya da var olan dengeyi yıkıp atmaktadır. 
Her ekolün bir kurucusu olduğu gibi, her fikir akımın da de bir kurucusu vardır. Bizler belki çok büyük fikirleri, orijinal akımları ve kitleleri etkileyecek düşünceleri icat edemeyebiliriz. Fakat komutanın ayağın da ki nadaki çivi misali kendi görevimizi yaparak topluma ve başkalarına yük olmayız. Bu da bizim dengemizin yerin de olup olmamasına bağlı değil mi?
Dengesi yerin de olan bir toplum dileklerimle vesselam.
Hoşça kalın…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner130

banner133