banner128

Dolu dolu yaşamak için yaşam enerjisini hissetmek ve yaşamın güzelliğini içine çekmek gerekir. Geçmişi bırakan ve kendini şimdiki zamana veren kişi kesinlikle yaşamı dolu dolu yaşar. 

Endişe ve korkulardan özgür olmak da yaşamı mutlulukla yaşamayı sağlar. Yaşamı ertelerseniz ölüm de size daha çok yaklaşır. Ölüm ile yaşam birbiriyle sıkı bağlantıdadır.  Ölümden korkan yaşamdan da korkar. Yaşam ile ölümün birliğini kabul ederek bütün yaşam içinde akmak; farkındalık ve bilinçlilikle dolu yaşam kıyısına getirir. Geçmişe tutunmamak , geleceği hayal etmemek şimdide yaşamak demektir . O zaman ölüm de kutlama şeklinde yaşanır .

Geçmişin yüklerinden kurtulan kişi hafifler ve farkındalık yükselir. Geçmişten özgürleşirseniz gelecekten de özgürleşirseniz. 

Geleceği süslenmiş bir geçmişe dönüştürmeyin. Her anın muhteşem güzelliği vardır. Gerçekten yaşamanın yolu şimdide kalmaktan geçer. O zaman sadece var olmayı yaşar ve varlığınızın derinliklerini hissedersiniz. 

Sadece yaşamayın, yaşamaktan var olmaya doğru sıçrayın. Yaşamı tüm şükranla kabul ettiğinizde , ölümü de kucaklarsınız.  Eğer doyasıya yaşamazsanız endişeler, kaygılar, korkular bitmez.  Bitmeyen kaygılar sürekli mutsuz olmanıza neden olur. 

Tatminlik , huzur, saadet ve coşku hisleri yaşam dolu dolu yaşandığında ortaya çıkar. Yaşamı öylesine yaşayın ki ölüm geldiğinde kutlama halinde onu karşılayın  çünkü yaşam ile ölüm bir olarak algılanmalıdır. O zaman ölüm değil, ölümsüzlük kıyısına ulaşır. 

Mükemmel olarak yaşamak için yaşamdan hiç bir şekilde şikayet etmeyin. Onu hoşnutluk içinde yaşayın. Günümüzde herkes yaşamını uzatmaya çalışıyor fakat şöyle bir gerçek var ki yaşamı uzatmaya çalışan kişi yaşamı erteler ve doyasıya yaşayamaz. Önemli olan her anı mutlak kabulleniş içinde, tatminlik ve yetinme içinde geçirmektir. Hiç bir anı ķaçırmamak gerçek yaşamın sonsuzluğunu içine çekmektir. 

Gerçek yaşam uzunluk değil, derinlikle ilgilidir. Yani yaşam nicelik meselesi değil, nitelik meselesidir. O yüzden yaşam uzatılmaya çalışılmamalıdır; derinleştirmeye çalışılmalıdır. Heyecan dolu macera şeklinde yaşanan yaşam dolu dolu geçer. Olağan-üstü doyumu hissetmek, yaşamın küçücük bir anında bile olabilir , o yüzden her an uyanık ve tetikte olunmalıdır. 

Yaşamın anlamını arayan kişi hem kendini hem de yaşamı keşfetmeye başlar. Yaşamın anlamı, gelişmek, büyümek, olgunlaşmak ve tekamül etmektir. Tekamül yolculuğu her an heyecan dolu serüvendir. 

Yaşamaktan mutlak huzur veren varoluşsal hayata geçip sıçrayın. O zaman her anınız coşku dolu geçecek ve ‘keşke’ siz yaşama “ Merhaba” diyeceksiniz.

Neval KÜTÜK 

Dünya Değişim Akademisi

Değişim Uzmanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner130

banner1