İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

Bölgeyi yakından ilgilendiren Demiryolu hakkında bir süre önce gündemde tutmak için birkaç kez yazmıştım.

Cemil Can Bıçakçı gibi bazı dostlar yazmaya devam edince desteğim olsun diyerek hatırlatmak istedim.

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi Doğu Karadeniz Bölgesinde bütün illeri kapsayan bir projedir.

Samsun’dan Artvin-Kemalpaşa’ya kadar sahil boyu serpilen Şehir ve ilçelerimiz bugün Karayoluna mahkûm.

Denize sahibiz ama denizden ulaşımda yeteri kadar, daha doğrusu hiç yararlanamayan tek bölgeyiz. Bu illerdeki öncelikle Siyasilerin, STK’ların ve İş dünyasının ilgili her birimin ve sorumlunun gündemi DEMİRYOLU olmalıdır.

Bazı siyasetçiler tarafından sık sık dillendirilen, Erzincan-Trabzon üzerinden düşünülen Tren Yolu projesi SAHİL Yolundan daha elverişli ve ekonomik değil. Bölge yalnız Trabzon ve Erzincan illeri ile şamil değildir.

Doğu Karadeniz Bölgemizdeki şehirlerimizin, ekonomik hacmini, bölgede yaşayan milyonarlarca insanın aileleriyle birlikte ekonomik refahını, istihdamını, turizmini, kültürünü, sanatını, sporunu, sağlığını, güvenini, mutluluğunu, sosyal hayatını hızla büyütecek bu projeyi hepimiz çok sahiplenmeliyiz.

Samsun-Sarp Demiryolunun bugün için gereksiz olduğunu söyleyeneler olabilir ama ileriki yıllarda yapılması gereken bir projedir.

Mevcut sahil yoluna alternatif yollardan birisi Havayolu değil Demiryolu olmalı.

Siyasetçilerin, bilhassa son Başbakan Binali Yıldırım’ın sık sık söylediği Hava Yolu Halkın yolu oldu sözleri bugün önemini kaybetmiştir. Bir ara gerçekten ucuz olan Uçak Bilet fiyatları uçuşa geçtiği için çok acil olmadığı sürece Havayolunu maddi zorluklardan dolayı zor tercih edilebilir.

Erzincan-Trabzon hattından ise SARP-SAMSUN sonrasında SAMSUN SİNOP devam ederek Karadeniz’i bütünüyle kapsayan demiryolu güzergâhı hayal değildir.

SARP dan gelecek trenin Samsun, Zonguldak, Sakarya’dan İstanbul’da 3. köprüye ulaşıp Avrupa yakasına Yeni Havalimanına geçmesi yakındır.

Bu proje Rize Samsunun değil bölgedeki herkesin projesi olarak hükümetin önüne getirilmelidir.

Projeyi kamuoyu olarak bizler seslendireceğiz ama Hükümete sunacak siyasetçiler ,bölge Milletvekilleri ve İl teşkilatlarıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133