Yaklaşan yerel seçimler öncesi ittifak arayışları konuşulmaya başlarken biraz tarihe dönmek istedim…

CHP’nin HDP ile ittifak söylentileri mide bulandırıyor…

Bakın…

1984 yerel seçimlerinde başta büyükşehirler olmak üzere yerelde belediyelerin %75’ini kazanan ANAP tüm ülkede tarih yazıyordu.

İkinci boğaz köprüsü yapılıyor, yerli F-16’lar uçuyor, köye yaylaya yol, su, elektrik ve telefon geliyor, organize sanayi bölgeleri, yeni havaalanları, yeni limanlar yapılıyordu.

Tüm bunlarla ülke resmen çağ atlarken 1987 genel seçimlerine gidiliyor. 450 milletvekilliğinin 287’sini alan Turgut Özal, güven oylamasının ardından zamları alt alta sıralamaya başlıyor…

Öte yandan tarihinde ilk kez iki uçak birden Ana ve ATA’yı sipariş edince sol basın kendisine saldırmaya başlar.

Gazeteci yazar Emin Çölaşan Başbakan Özal’a ağır hakaretler içeren bir kitap yazarak kişisel haklarına saldırırken, 1989 yerel seçimleri öncesinde ana muhalefet lideri İnönü “süpürün gitsin” sloganıyla bir anda gündeme oturuyor.

Yerel seçimlerde başta İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun ve Trabzon olmak üzere tüm belediyeleri alıyor. ANAP’a ise o ara il olmak isteyen Bayburt kalıyor. %21.75 oy alan ANAP Lideri Özal 1990’da çareyi Köşk’e kaçmakta buluyor!..

ANAP’ın başına gelen Yıldırım Akbulut fazla tutunamayınca genel başkanlık koltuğunu Mesut Yılmaz’a devrediyor.

Seçimlere 18 ay kala halka giden ANAP muhalefete düşerken, SHP Lideri İnönü yanına HADEP Lideri Fehmi Işıklar’ı alıp ittifak yaparak seçime giderken yalnız partisinin değil ülke siyasetinin sonuna imza atıyordu.

Başta Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan, Ahmet Türk olmak üzere milletvekilleri TBMM’den Cumhuriyet Başsavcısı Nusret Demiral tarafından polis zoruyla alınıp cezaevine gönderiliyor.

Bu olay Türk siyasetinde büyük tartışma yaratırken, anında çark eden İnönü bu sefer de siyasetteki ebedi rakibi Süleyman Demirel’le iktidar olmak için kol kola giriyor.

İlk işleri Diyarbakır’ı ziyaret edip Kürt realitesini tanıyoruz açıklamasını yapıyorlar.

Ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü de unutuyorlar.

Şimdi de büyük devlet adamı olarak anılıyorlar.

Biz de Allah rahmet eylesin diyelim bari!

Ve…

Bugün CHP eğer söylendiği gibi sadece Erdoğan’dan kurtulmak için  yerel seçimler öncesi bölücü terör örgütünün  himayesinde HDP ile  ittifak arayışına girmek için can atıyorsa bilmeli ki  CHP’nin sonunu hazırlıyor…

Nasıl AK Parti’nin başlattığı çözüm süreci bir felaketi beraberinde getirmiş büyük bir tarihi hata olmuş çözüm yerine çözümsüzlük ortaya koyarak Türkiye’nin güvenliğine zarar vermişse bugünde CHP’nin HDP ile iş birliğine gitmesi ülkenin güvenliği noktasında çok ama çok tehlikeli bir süreci yeniden başlatacaktır…

Çünkü HDP bugün cezaevinde yatan Selahattin  Demirtaş ile bu ülkede yakaladığı şansı  PKK’nın emrinde kalarak  Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve millete karşı  ihanet ederek kaybetmiştir..

CHP  HDP işbirliği CHP yönetiminin arzusu olabilir ama CHP tabanının infilakı olur…

CHP süpürülüp gider!

Biline…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber