banner128

Sümela Manastırı Ne Zaman Açılıyor

Trabzon’un Maçka ilçesi Belediye Başkanı Koray Koçhan, Sümela Manastırı’nda tarihin en nitelikli restorasyon çalışması yapıldığını belirterek bu yılın Mayıs sonu itibariyle manastırın bir kısmının ziyarete açılabileceğini söyledi.

Görevde olduğu 4 yıldaki hizmetlerini bugün düzenlediği basın toplantısı ile değerlendiren Başkan Koray Koçhan, Maçka’nın turizmdeki şansına vurgu yaptı. Başkan Koçhan “Kendimi şanslı hisseden bir belediye başkanıyım. Maçka, turizm konusunda önemli bir ilçe ancak turizmden hak ettiği payı alamıyor. Sümela Manastırı’nda tarihi bir restorasyon projesi gerçekleştiriliyor. Tarihinin en kötü durumundayken en iyi duruma getiriliyor. Büyük kaya düşmeleri oluyor. Çalışmalar son hızı ile devam ederken şuanda 2. etap çalışmaları bitmiş durumda. İçerisinde buz kütleleri vardı. Girişteki kapının önünde büyük bir kaya var, o taş düşmesi riski durdurulduktan sonra manastırın yarısı turizme açılacak. Bu da tahminen Mayıs 2018’de tamamlanması planlanıyor. Tarihinin en nitelikli restorasyonu yapılmakta. Ama bunun yanında Sümela Manastırı giriş kısmının altında yer alan Aya Varvara Kilisesi var. Herkesin gezmesini tavsiye ediyorum. Sümela Manastırı’nın net olarak görüldüğü bir nokta” dedi.

“Maçka’nın yollarına 20 Milyon yatırdık”

İlçenin mahalle yollarına 20 milyonluk yatırım yaptıklarını kaydeden Koçhan, “Bunu kendi bütçemizden gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi’nden de yararlandık. 48 milyon ton asfalt yaptık. Vatandaş elini taşın altına koyduğu yerde, bizde onların yanında olduk. Onların 100 bin liraya yakın destek verdiği yerde belediye olarak biz de 500 bin TL destek verdik. ‘Taşı, kumu bizden, çimentosu işçiliği sizden’ dedik. Projelerden gelen para hariç olmak üzere Maçka’nın yollarına 20 Milyon TL’lik bir yatırım yaptık” diye konuştu.

"Maçka’ya fiber internet şart"

Başkan Koçhan, ilçeye fiber internetin şart olduğuna da dikkat çekerek “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu bakan olduktan sonra, Trabzon’un her tarafına kameralar yerleştiriliyor. Kameralara yakalanmadan Maçka merkeze giren araba olamaz. Biz görüntüleri internetten alıyoruz yalnız ışıklandırma sistemimiz olmasına rağmen fotoğrafı güzel çekemiyoruz. Maçka, turizm merkezi olduğundan fiber interneti hak eden bir ilçe. İlçemize fiber internet istiyoruz” açıklamasında bulundu.  Düzenlenen toplantıda AK Parti İlçe Başkanı Sedat Kongur'un yanı sıra meclis üyeleri de hazır bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1