Geçen hafta içerisinde okulda kızlarım benden önemli gördükleri bir konuyu yazmamı istediler. Konu gerçekten önemli olduğundan bu hafta ki makalemi bu konuya ayırmayı uygun gördüm.

Bir hafta geçmeden basına internette bir oyun olan mavi balina ve momo ile ilgili bir cinayet haberi düşmesin. Hemen hemen her hafta bir tane intihar haberi basına düşmektedir.

Yapmış olduğum biraz araştırmadan sonra şunu gördüm ki bu oyunlar çok art niyetli insanlar tarafından internete verilmektedir. Çocuklarımız üzerinde olumsuz bir hava estirdiğinden dolayı da devletimiz bu oyunların yasaklanması için Bilişim Bakanlığını harekete geçirmiştir. Fakat bu oyunlar öyle normal internet üzerinden verilmediğinden daha başka ayak oyunlarıyla çocuklarımıza arz edildiğinden yasaklanması da öyle çok kolay değil. Yani Bilişim Bakanlığımız bu oyunları yasaklanması şu anda pek mümkün gözükmüyor. Yani yasaklama iradesi var ama bu oyunlar öyle ayak oyunlarıyla internete verilmektedir ki yasak olsun olmasın yine de bu oyunlar çocuklarımız internette gezindiğinde karşılarına çıkmaktadır. Değişik bir durum. Bu internet oyunlarının tam yapısal durumu hakkında uzmanlarda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu oyunlar çocuklarımıza kurulan tam bir tuzak. Bu oyunlarda çocuğumuz gayri iradi bu oyun karşısına çıktığında kendini yalnızlığa vurmakta. Ailesinden uzaklaşmakta ve içine kapanmaktadır. Bu oyunlar yani mavi balina ve momo oyun ilerledikçe çocuğumuz bir kısır döngüye girmekte ve oyunun sihrine kapılmaktadır. Oyun ilerledikçe çocuğun oyundan uzaklaşıp kurtulması yalnız olduğundan da pek mümkün olmamakta. Oyunun ilerleyen safhasında bir yerde çocuktan intihar etmesi istenmektedir. Çocuk öyle bir sihre kapılmaktadır ki aklını kullanıp ve ailesinden de de uzak olduğundan ailesinden de yardım alamadığından işte o yer geldiğinde oyun otomatik olarak çocuktan intihar etmesi istendiğinden çocuk oyunun sihrine kapıldığından da sonuçta intihar etmektedir. Momo ’ya bir miktar batkımda momo tam bir korku yüzü. Bir çocuk nasıl olurda bu yüzü gördüğü halde anne ve babasına söylemez inanın bana anlamakta zorluk çekmekteyiz. Yani yukarıda yazdım bu mavi balina ve momo sanki bana öyle gelmekte ki biraz da sihir gibi gözükmekte. Çocuklarımız bu korkunç yüzlerden korkup ta bu korkunç oyunların etkisinde kaldıklarından anne ve babasına durumu aktarmamakta.

Durum bu kadar vahimken bu önemli sorunu nasıl hayatımızdan çıkartacağız biraz kafa yormamız lazım gelmektedir. Öncelikle anladığım devlet bazında bu yönlü çok girift olan oyunlara erişim imkanlar ölçüsünde engel olunmalıdır. Çünkü bu oyunlar internette yasaklandığı halde hale çocuklarımızın internetteyken karşılarına çıkmasına engel olamıyorsak bu işte başka işler olduğu anlaşılmalıdır. Konu öncelikle bu yönden araştırılmalıdır. Sonra aileler bilgilendirilmelidir. Ailelerin bilgilendirilmesi ailelerin internet kullanılmasını öğrenmelerinden geçmektedir. Bir anne ve baba çocuğu yirmili yaşlara gelmeden asla internette yalnız bırakmamalıdır. Hele çocuğumuz beş ile on beş yaşları arasında ise mutlaka çocuğumuzun yanında internette çocuğumuzun dolaşmasına izin vermeliyiz. Çocuklarımız internette tek başlarına dolaştıklarında karşılarına her türlü kaynak ulaşması imkan dahilindedir. Yani çocuğumuz tek başına internette dolaştığında mavi balinada ve momo ve böylesi zararlı ne idüğü belirsiz oyunlar karşısına çıkması zor olmayacaktır. Öncelikle buna engel olması için anne ve babalar özellikle anneler çocuklarının yanında olarak çocuklarını internete girmesine izin vermelidirler. Aksi durumlarda daha çok böyle insanı üzen haberlerle karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır.

Eğer aileler buna imkanları yoksa yani her zaman çocuklarının yanında olamıyorlarsa o zaman internet sağlayıcılarının aile profiline sahip olarak çocuklarını koruyabilirler. İnternet sağlayıcılarında aile profili ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Aile ve çocuk profili çocuk internette yalnız

dolaştığında karşısına zararlı bir site çıktığında otomatik olarak bu zararlı siteye ulaşımı yasaklamaktadır. En azından bunu yapabiliriz.

İş dönüp dolaşıp anne ve babaya düşmektedir…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1

banner133