banner128

Hafta içi mahallemin camisinde çocuklarımıza cami imamımız ile Kuran ve dini bilgiler dersi vermekteyiz. Dini bilgilerden boy abdestini anlattıktan sonra çocuklardan biri Hocam boy abdesti hangi hallerde bozulur diye sordu?!

Konu önemli. Bundan dolayı boy abdestini anlatarak konuya başlamak isterim.

Boy abdesti insanın ergenliğiyle ilgili. (Maide Süresi 6. Ayet; Cünüp olduğunuzda temizleniniz.)Erkek ve kadın ergenliğe girdi mi boy abdesti almaları farz olur. Erkek ve kadın ayrı şekillerde ergenliğe girerler. Bizler bu yazımızda erkeklerin ergenliğe girmesinden bahsedeceğiz. Kısaca; Kızlarımız adet olduklarından sonra bittiğinde yada evliyseler kocalarıyla beraber olduklarında boy abdesti almaları farz olur. Kızlarımız boy abdestiyle ilgili detayları annelerinden sorup öğreneceklerdir. Yada müftülüklerde ki bayan vaizlere telefon açıp onlardan öğreneceklerdir. Yada ilmihal kitaplarından fakat bu biraz zor gibi durmaktadır. En iyisi annelerinden yada müftülüklere sorarak konu hakkında bilgi sahibi olurlarsa daha iyi olur.

Erkekler rüyalandıklarında ve meni geldiğinde yada hanımlarıyla ilişkiye girdiklerinde bu durumda ilişkiye girmek yeterlidir meni gelmesi lazım değildir yada elle tatmin olduklarında erkeklik organından meni dediğimiz sarımtırak yapışkan sıvı şehvetle gelirse bu durumda boy abdesti alınması farz olur. Konu buraya gelmesi münasebetiyle şu da önemlidir eğer erkekten bir hastalık sebebiyle erkeklik organından şehvetsiz meni gelirse bu durumda boy abdesti farz olmaz. Burada erkekten meninin şehvetle gelmesi önemlidir. Örnek verecek olursak ağır bir şey kaldırıldığında yada büyük abdeste ıkınmaktan dolayı erkeklik uzvundan şehvetsiz meni geldiğinde bu durum özür halidir ve boy abdesti alınması farz olmaz. Yada bunun gibi daha başka sebeplerden dolayı meni şehvetsiz gelirse bu durumda boy abdesti farz olmayacaktır.

Kadın resimlerine bakmak yada düşünmek gibi durumlarda erkekten gelen mezi beyaz yapışkan olmayan durumunda ise boy abdesti değil namaz abdesti alınması farz olacaktır (Maide süresi 6. Ayet ).

Erkekten şehvetle meni geldiğinde artık yıkanması farz olmaktadır. Bu durumda erkek çok hassas davranması lazım gelmektedir. Kalkıp mutlaka tuvalete çıkmalı ve en az bir damla idrar yapması lazım gelmektedir. Bu durumda idrar yolları meniden temizlenmekte ve şehvet durumu ortadan kalmaktadır. Yada bir miktar uykuda bu soruna çözüm olmaktadır. Eğer erkek yıkanmalık olduktan sonra tuvalete çıkmadan veya uyumadan boy abdesti aldığında bu durumda daha sonra ilk çıkacağı tuvalette boy abdesti alması farz olacaktır. O yüzden bu hususa son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Tuvalete çıkıldıktan veya da uyulduktan sonra birkaç dakika da beklendikten sonra suyun başına gelinir ve boy abdesti alınır. Boy abdestini farzları üçtür. Önce ellerimizi hilalleyerek niyet ederiz. Sonra euzu besmele çekerek üç kere ağzımıza dolu olarak su veririz. Sonra üç kere burnumuza dolu olarak su veririz. Daha sonra da bütün bedenimizi hiçbir yer kuru kalmayacak şekilde yıkarız. Bir deniz kenarında isek ağzımıza burnumuza su verdikten sonra denize dalsak boy abdestimiz olmuş olur. Aldığımız bu boy abdestiyle artık temiz olmuş olduk ve bu boy abdestiyle namazlarımızı da kılabiliriz.

Boy abdesti yıkanmalık olduğumuz zaman yani gece rüyalandığımız ve meninin şehvetle zekerden geldiğinde da yada hanımızla cinsel ilişkiye girdiğimizde bu durumda cinsel birleşme

yeterlidir meninin gelmesi önemli değildir yada elle tatmin olduğumuzda ve meni şehvetle zekerden geldiğinde farz olduğunu unutmamamız lazım gelmektedir. Burada kardeşlerimiz boy abdestini bozan durumlarla namaz abdestini bozan durumları karıştırmaktalar. Boy abdestinin hangi durumlarda alınması lazım geldiğini yazdık. Namaz abdestini bozan durumlarla herhangi bir alakası yoktur. Yani örnek verecek olursak bir yerimiz kanayıp dağıldığında namaz abdesti farz olur boy abdestiyle bir alakası yoktur.

Boy abdestinin alınması farzdır...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1