Nasipse inşallah önümüzdeki hafta başı Pazartesi günü oruçlu olacağız. Nasipse Pazar akşamı sahura kalkacağız milletçe. Rabbim yapacağımız tüm ibadetleri kabul buyurur inşallah.

Yazıma devam etmeden önce şunu yazmam gerekir ki İslam ramazandan ramazana oruç ve cumadan cumaya namaz kılmak değildir. İslam insanın bütün hayatını çepe çevre kuşatan insanın yemesinden uyumasına eşiyle cinsel ilişkiden ibadetlerine ticaretten eğitime hayatı bütünüyle kuşatıcı bir dindir. Bakınız Rabbimiz Kuranında konuyla ilgili ne buyurmaktadır; Hicr Süresi 99 ayet ” Sana ölüm gelinceye kadar ibadet et.”

Güzel dinimiz İslam’da ibadet sadece namaz ve oruç değildir. Peygamberimizin ifadesiyle ibadet insanın her türlü güzel davranışıdır. Yine Peygamberimizin ifadesiyle bu güzel davranışlar arasında namaz ve oruç olduğu gibi zekatta vardır , ticarette hakka hukuka riayette vardır , alınan görevi hakkıyla yerine getirmede vardır ve insanın eşiyle cinsel ilişkiye girmesi de vardır. Şimdi bana Nizamettin Hocam insanın eşiyle cinsel ilişkiye girmesi ibadet midir diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Evet aynı soruyu Peygamberimizin arkadaşları da sordular. Peygamberimiz kendilerine nasıl ki nikahsız ilişki olan zina haramsa insanın eşiyle ilişkiye girmesi de aynı oranda ibadet olarak helal ve sevaptır.

İbadet insanın ergenliğinden ölünceye kadar devam eder. Ancak ölümle son bulur. Başkaca bir sorumluluktan kurtulma yolu da yoktur. O haseple insan senenin her ayını ramazan bilip öylece Rabbinin rızasını araması kulluğun bir gereğidir.

Ramazan ayının beş önemli üstünlüğü vardır. Yazımın ebatlarınca bugün bunları sizlerin izanlarınıza sunacağım.

Ramazan ayı oruç ayıdır. Müslümanlar bu sene 29 gün oruç tutacaklardır. Oruç ibadetinin bereketinden faydalanabilmek için tuttuğumuz orucu bozacak davranışlardan kaçınmamız lazım gelmektedir. Orucumuzu bozacak davranışları yazım elvermediği için sizden ricam ilmihal kitaplarından açıp okunması veya Diyanete sorulması lazım gelmektedir. Kısaca yazacak olursan orucu bozan ve sadece gününe gün gereken davranışlar vardır ayrıca orucu bozan ve 61 gün kefareti gerektiren davranışlar vardır. Bunların bilinip orucumuzun sıhhatini bozmaksak oruç ibadetinden hasıl olan gaye zannımca gerçekleşecektir.

Konum buraya gelmişken bana çokça sorulan sorulardan olan biri olan oruç akşamları eşimizle cinsel ilişki helal midir diye evet Kuran ayetiyle kişi eşiyle orucunu iftardan sonra bozduktan sonra cinsel ilişkiye girmesinde herhangi bir sakıncası yoktur. Bakara süresi 187. Ayet. Burada önemli olan yeter ki iftardan sonra ve imsakten önce yapılmış olsun. Bu zaman dilimlerinde herhangi bir sakınca yoktur.

Ramazan ayı namaz ayıdır. Beş vakit farz namazlardan başka Peygamberimiz bu aya özel teravih namazını Rabbimizin izniyle bizlere sünnet kılmıştır. Detayları ilmihal kitaplarından veya Diyanetten sorulup öğrenilmelidir.

Ramazan ayı zekat ayıdır. Müslümanlar bu ayda bir ibadete bire yedi yüz verildiğinden zekatlarını da bu ayda vermektedirler. Zekat kısaca bir Müslüman dince zengin sayılırsa yani nisap miktarı parası olup nisap miktarı da seksen beş gram altını olup borcu da olmayıp bu paranın üzerinden de tam bir sene geçmişse bu kişi dince zengindir ve parasının zekatını mutlaka vermelidir sorumluluktan kurtulması için. Zekat sadaka gibi değildir. Zekat sadece fakir fukaraya yani insana verilmelidir. Öyle binalara verilemez. Detayları ilmihal kitaplarından veya Diyanetten sorulması çok gerekliliktir.

Ramazan fitre ayıdır. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu sene fitre parasını 23 lira olarak açıklamıştır. Detaylar ilmihal kitaplarından veya Diyanetten sorulup öğrenilmelidir.

Ramazan ayında Kuran ayetiyle sabit kadir gecemiz vardır. Ayette bu gecenin bin aya eş değer olduğu belirtilmiştir. Bu gecenin de hakkı verilmeye çalışılmalıdır.

Değerlendirebilmek dileğiyle…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1

banner133