Her kızımızın evlilik hayali her daim gönlündedir. Allah kızlarımıza hayırlı damatlar nasip eder inşallah. Yuvalarınızda huzur ve sevgi hakim olur inşallah.

Bana kızlarımızdan en çok sorulan bir soru üzerinde durmak isterim. Bu soru İslam’ı nikah ne zaman kıydırılmalı? Resmi nikahtan önce İslam’ı nikah kıydıralım mı? Bu yazım ebatlarınca bu hususu araştıracağım.

Karşı cinslerin birbirlerinden cinsel yönden faydalanabilmeleri için mutlaka İslam’ı nikah kıydırılmalıdır. İslam’ı nikah kıydırılmadan cinsler birbirlerinden faydalanmaları zinadır. Bundan dolayı çiftler çok dikkatli olmalıdırlar.

Fakat burada çok hassas bir konu var. Kızımız resmi nikah kıydırmadan asla İslam’ı nikah kıydırmamalıdır. Çünkü Allah muhafaza boşanma gibi bir durum olursa kız tarafı yasa gereği hiçbir hak talep edemez. Ülkemizde ki medeni hukuk resmi nikahı muhatap almaktadır. Dini nikahın hiçbir manası yoktur. Bundan dolayı kızlarımız resmi nikahla beraber dini nikahlarını yaptırmaları daha manalıdır.

Bakınız böyle onlarca erkek tarafından kandırılmış ve cinsel yönden faydanılmış kızımızdan şikayetler gelmektedir. Resmi nikahları olmadığından terk edilen kızlarımız kucağında çocuklarıyla beraber baba ocağına gitmekten başka bir yol bulamamaktalar. Tabi burada babası tarafından kabul edilen kızlarımız şanslıdır. Çünkü pek çok kızımız babası tarafından kabul görmediğinden sokakta yaşamakla karşı karşıya kalmaktadır.

Böyle mağdurluklarla karşı karşıya kalınmaması için kızlarımız mutlaka resmi nikah kıydırdıktan sonra dini nikahlarını kıydırmalıdırlar. Burada kızlarımız mahremiyete dikkat ettikten sonra bir sorun olmaz. Yani nişanlısıyla yanında bir kardeşiyle beraber buluşabilir. Yada her ikisi bir odada yalnız başlarına kalmazlar. Bunun gibi mahremiyet dikkat edilerekte nişanlılar bir olarak bir pastaneye yada bir lokantaya gidebilirler. Daha başka ne olacak?! Resmi nikahtan önce günah işlemeyelim diye dini nikah kıydırmanın bir manası yoktur.

Böyle üniversitelerden daha bir şikayet gelmektedir. Kızlarımızın babalarından annelerinden habersiz olarak dini nikahla bir evde yaşadıkları ve daha sonra da basit meselelerden erkek kızı terk ettiğinden çok şikayetler gelmektedir. Bu gibi durumlarda kızlarımız çok zarar görmektedir. Bundan dolayı kızlarımıza dini nikahın sınırları iyi anlatılmalıdır.

Kızlarımız ergenliğe girdiklerinde erkek ve kızlar arasında ki mahremiyetler mutlaka çocuklarımıza anlatılmalıdır. Aksi durumlarda böyle onlarca kızımız kucağında çocuğuyla erkeği tarafından terk edilmiş olarak baba ocağına döneceği kesin gibi durmaktadır. Bu gibi durumlarda ne oluyorsa kız tarafına olmaktadır.

Resmi nikahla boşanma olduğunda kızımız her türlü yasal hakkını mahkemede arayabilir. Boşanmış olduğu kocasından her türlü nakdi parayı alabilir.

Ben üniversitede iken dini nikahlı yaşayan çiftlerin erkek tarafından kızımız atıldıktan sonra kızımız ne olur bana resmi nikah kıyda dul olayım dediği halde resmi nikahını kıymayan gençlerin varlığıyla karşı karşıyayız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1