banner128

KIZLARIMIZINDA BİR HİSSESİ VARDIR

Birkaç gün önce mahallemin pastanesinde cami cemaatimizden bir grupla güzel bir sohbet etme fırsatı buldum. Sohbetin bir yerinde Cami İmamımız kızlarımızın mirastan günümüzde pek bir hisse alamadığını söyledi. Bugün ki yazımı bu konu üzerine yazmayı murat ettim.

Önce konumla ilgili üç örnek yazmak isterim. Bu örnekler toplumsal yapımızda geniş bir kitleyi ifade etmektedir. Bunlardan birincisi bir Öğretmen arkadaşla ilgili. Bu kardeşimizin erkek çocuğu yok. Ben ne yapacağım miras dışarıya gidecek. Bende kendisine kız çocukların var ya. Onlara bırakmayı niçin böyle değerlendiriyorsun?! Onlar senin çocuğun değil mi?! Dedim…

Bir diğer yaşamışlık mahallemin esnaf arkadaşlarından biriyle ilgili. Arkadaşın erkek çocuğu olmuyordu. Bana Nizamettin Hocam soyum kuruyacak. Erkek çocuğum olmuyor diyordu. Bugün ise bu arkadaşımıza Allah erkek çocuğu verdiğinden sevincini sormayın gidin…

Bir diğeri ise akrabamla ilgili. Bu akrabam son derece zengindi. Allah rahmet eylesin yakın bir zamanda öldü. Ölmeden önce mirasını sadece tek erkek evladına bıraktı. Kızlar baskılarla bir miktar haklarını aldılar.

Öncelikle şunu yazmak lazım olmuştur ki kızların mağdur edilmesi cahiliye adetidir. Yani İslam öncesi Arap toplumunun adetidir. Cahiliye Araplarında kız çocukları öldürülür ve kadınlar para ile alınıp satılırdı. Mirastan herhangi bir payları yoktur. Peygamberimiz İslam geldikten sonra kızı Fatıma annemizi omuzlarına alıp Kabe’de dolaştırıp cahiliye de ki kız çocuklarının horlanması adetinin Allah tarafından kaldırıldığını ortaya koymaktaydı.

Peygamberimiz sefere giderken ve seferden dönerken mutlaka kızı Fatıma annemize uğramadan kendi evlerine uğramazdılar. Kız çocuklarına karşı son derece düşkündü.

Miras hukukuna İslam hukukunda Feraiz denilmektedir. Allah miras hukukunda erkek evlada iki verdiğinde kız çocuklarının öldürüldüğü bir dünyada kız çocuklarına bir hisse verilmesini farz kılmıştır. Baba vefatından önce ileride çocukları arasında adaletsizlik olmaması için hayatında çocukları arasında yani kız ve erkek evlatları arasında mirasını pay etmelidir. Aksi durumlarda ileride erkek çocukları kız çocuklarına mirastan pay vermemekteler. Bu Kurana karşı bir davranış şeklidir. Bir başkaldırıştır.

Babalar ve erkek evlatları mirastan kız kardeşlerini mahrum ediyorlar ama en ufak bir sıkıntı yaşadıklarında kız kardeşlerinden yardım istemekteler. Bir başka yönden baktığımızda babalar yaşlandıklarında miraslarını erkek evlatlarına bakıyorlar ama yaşlandıklarında sığınacak yer olarak kız çocuklarını yanına sığınmaktalar. Böyle yüzlerce örnek verebilirim. Yakın akrabamdan örnek vereyim. Akrabamın beş çocuğu var. İki kız üç oğlan. Bu akrabam servetini erkek evlatlarına verdi. Fakat yaşlandığında erkek evlatlarından hiçbiri bu akrabama sahip çıkmadı. Yaşlılığında sığındığı kız çocuklarından biri. Oda olmasa hali nicedir düşünmek bile istemem.

Durum bu kadar önemliyken diğer önemli konularda bir açıklama yapmaktan çekinen din adamlarımız bu konuda da açıklama yapmaktan kaçınmaktalar. Din adamlarımızı bu konuda Allah’ın emirlerini açıklamaya davet etmek isterim.

Kızlarımız Peygamberimizin ifadesiyle berekettir. Bereketi söndürmeyelim…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner130

banner131

banner134

banner1

banner133

banner199

banner136

banner137