Türkiye, CHP gibi PKK'ya taşıyıcı annelik yapmıyor

2011-2018 yıllarında Suriye uyruklu doğan çocuk sayısının 415 bin  582'ye ulaştığını aktaran Soylu, "Türkiye, CHP gibi PKK'ya taşıyıcı annelik  yapmıyor. Türkiye, belki de bugün yaşamayacak 415 bin 582 Suriyeli çocuğa bu  ülkede doğma hakkını verdi. Dünyada bundan daha asil bir şey yok. Bugün birtakım  musibetlerden kurtuluyorsak, güçle ayakta duruyorsak, bilin ki bu çocuklara bu  hakkı veren liderimizin basiretinden, yöneticilerimizin ortaya koyduğu  fedakarlıktan ve milletimizin kardeşlik şuurundan." diye konuştu.Vatandaşlık kazanan Suriyeli sayısının 79 bin 894 olduğuna işaret eden  Soylu, "Bunların 46-47 bini çocuk." ifadesini kullandı.

"ETRAFIMIZDAKİ COĞRAFYAYI İSTİKRARLI HALE GETİREMEZSEK BİZİ BOĞARLAR"

Soylu, "31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanacak 53 bin 99 Suriyeli  var ama bunların 10 bini daha önce Türkiye'de çeşitli sebeplerle vatandaş olmuş.  Evliliklerinden, daha önce gelmişler, on yıllar olmuş geleli. Biz Türkiye'de  doktor, öğretmen, hukukçu, yatırımcı, iş adamı, mili sporculara vatandaşlık  veriyoruz." dedi.

Ev alan, yatırım yapan, Türkiye'ye istihdam getiren 400'ün üzerinde  yabancı yatırımcıya da vatandaşlık hakkı verildiğini, aileleriyle beraber bu  sayının bin 100 kişiye ulaştığını belirten Soylu, ülkesine geri dönen Suriyeli  sayısının 314 bin 590 olduğunu, bu kişilerin Türkiye'nin güvenli bölge  oluşturduğu Cerablus, Azez, Mare, El Bab, kısmen de Afrin'e gittiğini ifade etti.

Soylu, Türkiye'nin etrafının istikrarsızlaştırmaya çalışıldığını  belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim tersini yapmamız lazım, bizim etrafımızı istikrarlı hale  getirmemiz lazım. Bunu yaparsak başarırız. Onlar Türkiye'nin etrafını basıyorlar  çünkü Türkiye'nin etrafı istikrarsız olsun, Lübnan, Libya, Sudan, Tunus, Fas,  Irak, Mısır, İran, Kafkaslar, Balkanlar istikrarsız olsun diye. Bizim yapmamız  gereken, bu bütünlüğü sağlayabilmek. Bizim güce, kuvvete, istikrara onun için  ihtiyacımız var. Biz etrafımızdaki coğrafyayı istikrarlı hale getiremezsek bizi  boğarlar."

AVRUPA ÜLKELERİNİN VERDİĞİ SÖZLER

Avrupa Birliği ülkelerinin, düzensiz göçle mücadele konusunda  Türkiye'ye verdiği sözleri yerine getirip getirmediğiyle ilgili soru üzerine  Bakan Soylu, "Avrupa bize medyunuşükran, bizim için ölüyorlar. Ama dikkat  ederseniz, Ermeni tasarısı da dahil olmak üzere Türkiye'yi sürekli olarak on  yıllardır iğdiş etmeye çalışanlara, hakaret edenlere karşı 3,5 milyon Suriyeli'ye  bizim vicdani olarak yapmış olduğumuz ev sahipliği, tamamen onların tezlerini  altüst etmiştir. Bu, tarihimize bırakabileceğimiz en büyük mirastır." diye  konuştu.

Soylu, Avrupa ülkelerinin, yıllardır Ermeni tasarıları ve diğer  meseleler üzerinden Türkiye'yi saf dışı etmeye çalıştıklarına işaret ederek,  Türkiye'nin 3,5 milyon Suriyeli'ye ev sahipliği yaparak vicdanın, insanlığın, bir  millet olmanın ne demek olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Avrupa'nın, özellikle düzensiz göçle mücadelede Türkiye'yi ayakta  alkışladığını, ancak başının öne eğik olduğunu kaydeden Soylu, Avrupa  Parlamentosu'na ideolojinin hakim olduğunu bildirdi.

Soylu, düzensiz göçle mücadele konusunda Yunanistan ile çok sıkı  ilişkiler yürüttüklerini belirterek, "Ama özellikle Türkiye'ye yapılacak  yardımlar konusunda maalesef Avrupa, halen ipe un sermektedir. Çok önemli  bürokratik mekanizmalar oluşturmaktadır. Oysa biz hiç bürokratik mekanizma  oluşturmadan hastaneden eğitimine kadar, alt yapısına kadar, günlük karşılanacak  sürecine kadar bunları ortaya koymaya çalışıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

"SURİYELİLERE MAAŞ VERMİYORUZ"

AB ile imzalanan ilgili mutabakat kapsamında, Türkiye'ye gönderilen 2  milyar avro civarındaki paradan Kızılay kart aracılığıyla göçmenlere sürekli  destekte bulunduklarını belirten Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin yapmış olduğu operasyonu küçültmek ve milletimizi bu  konuda dedikoduya yöneltmek için 'Türkiye bunlara maaş veriyor, yardım ediyor'  deniliyor, böyle bir şey söz konusu değil. Ama biz onlara kamplarda bakıyoruz.  Maaş vermiyoruz. Biz onların eğitim ve sağlık meselelerinde destek oluyoruz. Ama  bizim nakit maaş verdiğimiz, üniversiteye sınavsız girdikleri veya bunlara  telefon kartı verip bedava telefon açtırdıklarımız, bunların hepsi tezvirattır.  Telefon kartını veren Birleşmiş Milletler'dir. O da kimedir? Bu geri gönderme  merkezlerinde kalan insanlar kendi ülkelerini arasınlar diye. Onu bizim  aracılığımızla yapıyor. Biz onu sağlamaya çalışıyoruz. O fona biz de katkıda  bulunuyoruz. Bütün ülkeler katkıda bulunuyor. Sadece Sahil Güvenlik Komutanlığı  tarafından 2011'den itibaren toplam 206 bin 234 kişi denizlerde yakalandı. Toplam  798 kişi ölmüş denizlerde. Bizim cesetlerini aldığımız, yani trajik bir mesele."

Bakan Soylu, göç meselesinin durmayacağına işaret ederek, gerekli  tedbirleri aldıklarını sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber