Geçenlerde Trabzon dan 5’inci kitap fuarı geldi, geçti. Geçmiş yıllara nazaran, Trabzon Yazarlar Platformu (TYP) olarak fuar alanındaki yerimiz gayet güzeldi. Hem fuarın yeri güzeldi hem de organizesi. İlgililere ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Ancak ne var ki, bir kitap fuarında asla olmaması gereken nahoştan öte çirkin olaylar yaşandı. Sıradan bir eşya fuarı olsa demem de bir kitap fuarı olunca derim, demeliyim ve üzülerek ve kınayarak ve bağıra bağıra demeliyim hem de.

Yazar ve sanat bir toplumu medeniyete taşıyan en önemli yoldur. “ devleti siyasiler ama toplumu sanatçılar ve yazarlar yönetir.” Böyle bir mecrada yapılan hadsizlikler beni çok üzdü. Topluma, medeniyetin yollarını kitapla ve sanatla tarif ederken fuar içerisinde medeniyetsiz, terbiyesiz, hadsiz, aşağılık kişilerin bulunması çok üzücü oldu. Üstadın ifadesi ile ; (af. ed.) yüzüne tükürsem tükürüğüme yazık.

Birincisi; bilindiği üzere, okullardan, öğretmenler, öğrencileri zaman zaman kitap fuarına getiriyorlar ve gezdiriyorlardı. Bu çok güzel bir işti. Öğretmen için de bir vazifedir aslında. Bu hocalarımıza gönülden teşekkür ediyorum. Olması gereken de buydu.

Yine böyle bir fuar ziyareti esnasında, fuarda, yazar olan arkadaşımızın biri eski öğretmeni ile karşılaşır ve ona; “hocam bizim standımız da şurada, buyurun gelin, bir ziyaret edin, bir çayımızı için, bekleriz” der ve bizim TYP standını tarif eder, gider. Bu davetin ardından, yazar arkadaşımız hocanın yanından ayrılır ayrılmaz, yazar arkadaşımızın arkasından, orada standı olan bir adam müsveddesi, ama aslında insana benzeyen birisi o öğretmene şu ifadede bulunur; “ gelin, gelin hocam, oradan size ekmek çıkmaz, siz buraya gelin.” Belli ki o hoca TYP standına doğru yönelmişler. Yazar arkadaşımız bunu duyar ama muhatap olmayıp sesini çıkartmaz, geriye döner bakar ve gider.

Bu insana benzeyen varlığı ben de tanımıyorum, yazar arkadaşımız da tanımıyor. Şimdi bu zevatın kulağına bu yazı umarım gider. Veya duyan birisi inşallah ona ulaştırır. Bu lafı söyleyen, bu davranışı yapan birinin bir kitap fuarında ne işi var?! Onun yeri olsa olsa tasmasız bir şekilde, kuduz aşısı yapılarak, küpe ile sokaklarda dolaşmak olmalıdır.

Şunu da ifade edeyim ve tüm fuardaki stant görevlilerini zan altında bırakmış olmayayım; bunu yapan kişi, fuarın ilk girişi olan, çay içilen ve plastik ağaçların bulunduğu alana yakın stantlardan birindendir.

İkincisi ise; fuarın son günlerine yakın, fuar girişinde bulunan çay ocaklarının olduğu mekânda bir tane çocuk treni vardı. Çok sevdim böyle bir hizmetin olmasını. Ama bu çocuk treni sorun oldu. Fuarın son ikinci günü Cumartesi, bir baktık ki bizim TYP standının önünü bu çocuk treni ile kapatmışlar. ( fotoğrafta da görüldüğü gibi) Standa bir köşesinden sadece bir kişinin girip-çıkabileceği bir ara bırakılmış. Standın önü tamamıyla kesilmiş ve gelenler uzaktan bakıp geçiyorlar, standa giremiyorlar. Tabi, biz olaya müdahale ettik ve bu çocuk treninin çekilmesini işletme sahibinden söyledik. Türkiye Yazarlar Birliği, Trabzon Şube Başkanı Sn. Kamuran Tuna, şahsın kendisine o treni oradan çekmesi gerektiğini ne kadar nazikçe ısrar ile izah ettiyse o işletme sahibi ısrarla; “çekemem, elektroniktir, bozulur” diye bahane uyduruyordu. Oysa yalandı. Ben de o işletme sahibine; “sizin işletmenizin önü bu şekilde kapatılsa siz ne dersiniz?” dediysem, sıkıştı ve agresifleşmeye başladı. Bir süre ısrarlardan sonra o işletme sahibini tanıyan, orada görevli bir han fendinin işletme sahibine

ricasından sonra çocuk treni oradan çekildi. Hani boş yürütülünce tren bozuluyordu, 15 dakika sonra boş çekilince neden bozulmadı?!!!!

Diğer bir husus bu işletme sahibi bizim bu standa günde en az 80-100 çay satarken neden müşterisini küstürsün?....! İşin içinde var bir hinlik! Bunu o şahsa kim, neden ve ne karşılığında yaptırmıştı ve bu işletmeci neden bu şekilde ısrarcı olmuştu? Mantıksız mantıksız cevap verip mazeretler neden uyduruyordu?!

Sonra da diyoruz ki bu ülke neden geri kaldı, neden ülkemizde kitap okuma alışkanlığı az. O hadsizlere, o insana benzeyenlere de sorsanız aynı şekilde bu soruyu sorarlar size “ biz neden geri kaldık?” Çünkü siz geri kafalısınız, insan kafalı değilsiniz de ondan.

( Ar. Yazar Mümin Sağlam)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1