MEYVECİLİKTE KALİTE ve ÇEŞİTLİLİĞİN ARTIRILMASI İÇİN AŞILAMANIN ÖNEMİ

Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Cemal TÜYSÜZ, Akçaabat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Ziraat Mühendisi Ercan ÇOLAK beyler Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü kampüsünde düzenlenen meyve fidanı aşılama etkinliğine katılım sağladılar.

Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü kampüsünde düzenlenen meyve fidanı aşılama etkinliğine Trabzon Valisi Sn. Aziz YILDIRIM, Vali Yardımcısı Hacı Osman HÖKELEKLİ, Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürü İsa KAPLAN, İl Müdür Yardımcısı Okan AKSU , konusunda uzman ziraat mühendisleri , Affan Kitapçıoğlu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ve üreticiler katıldı.

Trabzon Orman Bölge Müdürü Emin Yılmaz ve Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa GÜVEN Beylerin 21 Mart Ormancılık Günü ve Orman Haftası hakkında yaptığı konuşmanın ardından aşılama etkinliğine geçildi.

Meyve aşılaması hakkında Trabzon Orman Fidanlık Müdürü Savaş AYVAZ Bey aşılamanın önemine değinerek doğanın en eski ve en önemli miraslarından biri olan meyve ağaçlarının geleceğini şekillendirecek daha verimli ve sağlıklı hale getirecek bir yol olduğunu aktardı.

Yüzyıllardır var olan meyveciliğin geliştirilmesi ve sağlıklı bir şekilde çoğaltılması için aşılamanın önemli olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz. Anacı olduğu müddetçe istediğimiz meyveyi aşılama yoluyla çoğaltabiliriz. Bu etkinlikte de gördük ki her meyve ağacı gibi diğer orman ağaçları da aşılama yoluyla çoğaltılabilmektedir.

Etkinlik kapsamında meyve fidanı aşılaması teorik ve pratik olarak gerçekleştirildi. Uzmanlar ve katılımcılar tarafından aşılanan elma, armut, ceviz, orman ağacı, ladin, sedir gibi 200 fidan katılımcılara hediye edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber