İnsanlığın var oluşundan, buyana bütün dinlerde var olan oruç bireysel ibadetlerdendir. O aslında bir ibadetten öte vücudun sağlığı için, beden ve ruh sağlığının korunması için önemli bir kuraldır. Bugün avrupada bilim insanları bunun insan sağlığı için çok büyük şifa kaynağı olduğunu düşünüyorlar ve açlık ile tedavi yöntemleri üzerinde araştırmalar yapmaktadırlar. 

 

Bireysel bir ibadet olan oruç konusunda, diğer bireysel ibadetler gibi; kimsenin kimseye eleştirisi veya baskı yapası söz konusu olamaz ve hakkı da yoktur.  Bunu ben söylemiyorum, bu dinin bir emridir. İster keyfi tutmazsınız, isterse rahatsızlığından ötürü tutmazsınız. Ama bireysel bir tercihi sosyal bir tercih haline dönüştürürseniz bu başka bir konuya girer.!

 

Evet, kimsenin bir başkasının orucunu sorgulama hakkı yoktur da, oruç tutmayanın da başkasına veya o topuma saygısızlık yapma hakkı var mıdır???  

 

Ecnebiler ile iç içe yaşayanlar daha iyi bilirler. Biz de duyarak ve okuyarak öğrenmiştik; ecnebiler ile iç içe yaşayan Müslümanlara, ecnebilerin saygısı göz yaşartıcı boyuttadır. Hatta tarihte, bırakınız oruçlu bir Müslümanın gözünün önünde yemeyi-içmeyi, ecnebiler evlerinde gündüz vakti yemek dahi pişirmezmişler ki kokusu Müslümanların burnuna gider de, rahatsız olurlar,  ayıp olur, saygısızlık olur, diye.  Şimdi bile, bir Müslüman ile iftar vakti hasbelkader aynı masaya oturan bir ecnebiye, Müslümanın “ sen yiyebilirsin” demesine rağmen o ecnebi saygısından ötürü yemeğe başlamaz. Yine, ecnebiler mahallesinde, ecnebi aileler çocuklarına sıkı sıkıya tembih ederlermiş ki; sakın ola Müslüman çocukların gözlerinin önünde yemeyin-içmeyin, ayıptır, saygısızlıktır…   

 

Tabi bu davranış, o ailenin ahlaki yapısını ve topluma karşı saygısını yansıtmaktadır. Ne kadar medeni olduğunu gösterir. 

 

Şimdi gelin görün ki; bizim içimizde yaşayan, dine karşı ilgisiz olan ama sorsan kendisinin de Müslüman olduğunu ifade eden bazı zevatlarda, o ecnebilerin yarısı kadar ne ahlak var ne de saygı.

 

EĞER BİR KİMSE, ORUÇLU İNSANLARIN GÖZÜ ÖNÜNDE YİYİP-İÇİYOR, BİR DE

 

ÜSTÜNE ÜSTLÜK SİGARASINI TÜTTÜRÜYORSA BU, ONUN SAYGISIZLIĞINI VE

 

AİLESİNİN DE AHLAKINI GÖSTERİR.

 

Demek ki ailesi ona bu ahlakı verememiştir/ vermemiştir.  Oysa dinin üzerinde durduğu en önemli konu saygıdır. Bireye veya topluma zarar vermemektir. Onun hakkını korumaktır ve onu rahatsız etmemektir.  

 

( Mümin Sağlam) 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1

banner133